Drzewa mają głos, ale czy ktoś go usłyszy?

Każdy nasz pomysł jest punktem wyjścia do realizacji założeń, zadań, czy też ważnych dla nas projektów. Jednak najważniejsza jest konsekwencja w realizacji celów, które prowadzą do ich urzeczywistnienia. Dlatego też składając projekt „115 drzew dla Sosnowca”, wiedziałem, że o wygraną w Budżecie Obywatelskim będzie bardzo trudno.  Jednak nie zniechęciło mnie to do podjęcia walki. W końcu chodziło o to, aby zadbać o przyrodę i poprawić warunki życia mieszkańców Sosnowca.

Przemek_Bartos (7)

Nie upłynęło zbyt wiele czasu od mojego zgłoszenia, kiedy to na oficjalnej stronie Budżetu Obywatelskiego pojawił się wykaz projektów zgłoszonych do 4. edycji. Okazało się, że mieszkańcy zgłosili aż 168! Dla mnie najważniejsze było to, ile pomysłów zgłoszono w mojej strefie – Niwka, Bobrek, na którą przeznaczono  257 886 zł. Jedenasta Strefa Konsultacyjna została wypełniona 10 projektami, które poddane miały być dalszej analizie i ocenie przez specjalnie wybraną komisję.  Dla „115 drzew dla Sosnowca” przyporządkowano pozycję numer 8.

1369_12_Promienna_Dybowskiego_Szybowa_szkic

Po czasie oczekiwania przyszedł moment na weryfikację pomysłów. Otrzymałem telefon od przedstawiciela Urzędu Miasta, z którym wspólnie wprowadziliśmy drobne korekty. Ze względu na to, że przy ewentualnej wygranej projekt realizowany byłby w 2018 r., zmodyfikowaliśmy nazwę projektu i tak ze 115 drzew zrobiło się 116 drzew. Nic tylko się cieszyć. W końcu jedno dodatkowe drzewo jest tylko z korzyścią dla natury. Poważniejszy problem pojawił się nieco później. Poinformowano mnie, że wskazane w formularzu zgłoszeniowym działki geodezyjne tj. 2241/2, 2241/4 oraz 2451, obręb 0012 zostaną przeznaczone na cele budowlane. Tym samym rejon ulic: Konstytucji, Żelaznej i Pogodnej utracił szansę, aby stać się zieloną oazą. Jednak trzeba było przeprowadzić szybką analizę i wybrać równie ciekawą lokalizację. Alternatywą stała się działka geodezyjna 1369, obręb 0012 ulokowana w rejonie ulic Szybowej i Benedykta Dybowskiego. Pozostały jeszcze drobne korekty i projekt był gotowy. Umiejętność osiągania kompromisów okazała się tutaj nieoceniona. Co ciekawe, nie wszystkie projekty przeszły do kolejnego etapu. W mojej strefie odpadły dwa. Jedno zadanie zostało wycofane przez zgłaszającego, a drugie otrzymało negatywną opinię od zespołu oceniającego. Zostało więc ośmiu wspaniałych.

logo_budzet (1)

W sierpniu otrzymałem zaproszenie do udziału w Pikniku Obywatelskim, który miał się odbyć 10 września 2017 r. Nie ukrywam, że byłem tym zaskoczony. W głowie pojawił się delikatny chaos. Jak się zaprezentować? Co zrobić, aby zachęcić mieszkańców? Jakie materiały przygotować? A przecież taka okazja już się nie powtórzy. Szczególnie, że w IV edycji głosowanie miało zostać przeprowadzone wyłącznie drogą elektroniczną. Natomiast, aby projekt został zrealizowany, musiałby otrzymać minimum 50 głosów. W tym momencie z pomocą przyszli mi przyjaciele. Szczególnie trójka z nich. Ernest, Jakub i Tomasz okazali się nieocenieni. To dzięki nim miałem logo, ulotki, kolorowanki dla dzieci i pięknie oprawione plansze z drzewami. A gdy przyszedł ten dzień, w którym Park Sielecki wypełnił się ludźmi ja byłem gotowy by zachęcać mieszkańców do głosowania na zgłoszone przeze mnie zadanie. Była to zarówno fajna okazja do rozmowy z Sosnowiczanami, ale także możliwość zapoznania się z tym, co chcieliby zrobić moi konkurenci. Jednak największą niespodzianką była dla mnie propozycja udzielenia krótkiego wywiadu o „116 drzewach dla Sosnowca”. Relacja z pikniku obywatelskiego zawierała krótki fragment, w którym pomimo ogromnego stresu, starałem się opowiedzieć o pozytywnej roli drzew i ich niezwykłym oddziaływaniu na życie każdego człowieka.

DSCN3117

Ze względu na to, że Budżet Obywatelski ma charakter działań własnych gminy, oczywistym stało się, że o tym, kto zwycięży, zadecydują mieszkańcy. Jakie będą dalsze losy projektu „116 DRZEW DLA SOSNOWCA”, można było decydować od 6 do 16 października 2017 r. Po cichu liczyłem, że realizacja mojego projektu będzie czymś na wzór urodzinowego prezentu. Ale jak mawia się u mnie w domu: „Na sukces trzeba samemu zapracować”.  Nie ma dróg na skróty. Nie można działać pobieżnie. Albo coś się robi na pełnych obrotach, albo nie należy tego zaczynać. Jeżeli postawiłem sobie za cel, że posadzę 116 drzew, to trzeba było do tego dążyć. W końcu poprawa estetyki miasta poprzez wykorzystanie nieużytków, czy  poprawa jakości powietrza i mikroklimatu jako forma zmniejszenia tzn. zjawiska smogu to tylko przykładowe korzyści z obecności zieleni wysokiej w Sosnowcu. A to, że w kraju mamy anomalie pogodowe to nie jest przypadek. Im mniej drzew, tym retencjonowanie wody po długotrwałych opadach, jest bardziej ograniczone. A kto z nas nie lubi schronić się pod drzewem, gdy wokół panuje upał? Tyle tylko, że drzewa same tego nam nie powiedzą. Należy o tym mówić i propagować proekologiczne postawy. Liczyłem na to, że publikowanie wpisów na fanpage oraz roznoszenie ulotek do skrzynek pocztowych będzie skuteczne. Miłym zaskoczeniem były publikacje internetowe o „116 drzewach dla Sosnowca”. O projekcie możecie przeczytać naciskając na odnośniki do portali: Twoje ZagłębieDziennik Zachodni, ESKA, czy też Nasze Miasto.

budzet_116_drzew_dla_sosnowca

Po czasie walki o każdy nawet najmniejszy głos przyszedł moment na ogłoszenie wyników. W dniu 25 października 2017 r. ogłoszono, że w 2018 r. zrealizowanych zostanie 33 projekty. Niestety w gronie wygranych nie było mojego. Ogarnął mnie smutek zmieszany z poczuciem bezsilności. Chyba każdy z nas chciałby wygrywać. Mnie tym razem nie było to dane. Fakt, że projekt nie przeszedł dalej nie był przeze mnie odbierany jako porażka.  Bardziej bolało to, że dalej przeszedł projekt, którego „sztab” nagminnie zrywał moje plakaty a naklejał w to miejsce swoje. Myślałem, że tylko w okresie wyborów w ludziach budzą się tak negatywne emocje. A jak się okazało Budżet Obywatelski nie jest z tego wyłączony. To, w jaki sposób autorzy projektów wygrywają jest tematem rzeką i nie chcę tutaj się nad nim rozwodzić.

Blog i fanpage jest tym miejscem, w którym mogę podziękować wszystkim, którzy mi pomogli przy zeszłorocznym projekcie.  Był to mój debiut. Pierwszy budżet…. pierwszy projekt… Projekt „116 drzew dla Sosnowca” otrzymał poparcie od 107 osób. Do sukcesu zabrakło tylko i aż 43 głosy. Czy udałoby się uzyskać lepszy wynik? Tego nie wiem. Jedno jest pewne. Wsparcie naszych najbliższych, przyjaciół i znajomych jest nieocenione. To, co chciałbym dodatkowo docenić to wsparcie mieszkańców Sosnowca. W końcu to dla nich był ten projekt. Jak się okazuje 107 osób myślało i być może nadal myśli takimi samymi kategoriami jak ja. To budujące. Z pomocą bliskich mi osób mogłem zrealizować oraz zwizualizować swoje pomysły i stworzyć z nich coś, co dało mi satysfakcję i chęć do działania na rzecz społeczności lokalnej oraz całego miasta.

wyniki

Doceniam każdy choćby drobny gest, wiadomość, czy nawet lajk. Projekt może nie wygrał, ale zostanie po nim coś dobrego. Fanpage „116 drzew dla Sosnowca„, zmienił się w Przyrodę dla Sosnowca. Miejsce, w którym możemy wymieniać się pozytywną energią, która tkwi w przyrodzie. Mam nadzieję, że kiedyś dołączą do „lubiących” także Wasi znajomi. A w tegorocznym Budżecie Obywatelskim wesprzecie głosami mój nowy projekt – „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza”.

Na koniec mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli podcinać nam skrzydła. Sam się o tym przekonałem. Niektórzy traktowali Budżet Obywatelski w Sosnowcu jako swoistą walkę o życie. Zrywanie plakatów, negatywne odnoszenie się do mojej inicjatywy, wywyższanie własnego projektu i wylewanie jadu… to tylko nieliczne sposoby, które miały mnie zniechęcić do tego, aby bezinteresownie robić coś dla lokalnej społeczności. Jak widać nie udało się. Tak miły wydźwięk, jaki uzyskał projekt „116 drzew dla Sosnowca” daje mi nadzieję na to, że mieszkańcy chcą zielonych przestrzeni.

Może mój głos jest na razie cichutki, ale wspólnymi siłami możemy więcej. Będę walczył o PRZYRODĘ DLA SOSNOWCA! Z Wami na pewno mi się uda!

Budzet_obywatelski_2017_drzewa_do_nasadzen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: