Od projektu do wygranej, czyli sukces ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Budżecie Obywatelskim

Emocje nieco już opadły, a ja dalej nie mogę uwierzyć, że WYGRALIŚMY! Gdy 22 listopada 2018 r. przeczytałem na stronie sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego, że mój projekt zdobył poparcie 213 mieszkańców, byłem zachwycony. Moja wizja zadbania o przyrodę spodobała się ludziom i to dzięki nim „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza”, zostanie zrealizowana! Mam nadzieję, że wiele z tych osób przeczyta ten wpis. To dzięki Waszemu wsparciu i sile Waszych głosów udało się osiągnąć sukces. Dla mnie jest to powód do dumy i rozpiera mnie radość. Bez Was by się to nie udało.

Mój przykład jest dowodem na to, że jeżeli wierzymy w to co robimy, identyfikujemy się z tym i jesteśmy wytrwali w dążeniu do realizacji marzeń to kiedyś na pewno się uda. Mnie się udało! Dziękuję! Rok temu mogłem się zwyczajne, po ludzku poddać. Nie zrobiłem tego. Wyciągnąłem wnioski i zweryfikowałem swój projekt „116 drzew dla Sosnowca”, o którym możecie przeczytać tutaj. Zrozumiałem, że to kolejna lekcja dająca mi motywację do działania. Jak widać, było warto.

 

Każda z osób, która oddała głos na projekt oraz każda z osób, która wierzyła w moją inicjatywę, powinna czuć, że to nasz wspólny sukces i powód do radości. Wszystko co udało nam się wypracować jest naszym wspólnym działaniem. Dzięki temu powstanie miejsce, które połączy kwestie wypoczynkowe i edukacyjne, a to wszystko wśród przyrody! Tablice i gry edukacyjne, które pojawią się na ścieżce, pozwolą na zgłębianie wiedzy przyrodniczej. Budki będą nowym domem dla ptaków i wiewiórek. Natomiast rośliny cebulowe, krzewy i drzewa – poza tym, że będą cieszyły nasze oczy to staną się także źródłem pożywienia i schronienia dla naszych zwierzęcych przyjaciół. Pisząc ten tekst uśmiecham się sam do siebie, bo przypominam sobie, że już kiedyś o tym opowiadałem, a ktoś chciał tego słuchać i stworzył artykuł pod nazwą „Ścieżka dla ludzi, a dla wiewiórek i pszczół stołówka. Przemek z Sosnowca wie jak to zrobić”. Wtedy po raz pierwszy dostałem namacalny dowód, że projekt ma szanse rywalizować z remontami chodników, placami zabaw, czy budową parkingów.

wyborcza
Artykuł Gazety Wyborczej z dnia 9 maja 2018 r.

Jedno jest pewne. Wsparcie naszych najbliższych, przyjaciół i znajomych jest nieocenione. To co chciałbym dodatkowo docenić to wsparcie mieszkańców Sosnowca. Jak się okazuje 213 osób myśli takimi samymi kategoriami jak ja. To budujące, motywujące i dające energię na to, aby dalej działać dla ludzi i przyrody. Nie żałuję ani jednej chwili, która poświęciłem na przygotowanie projektu, roznoszenie broszur, czy udział w „Pikniku Obywatelskim”, podczas którego udzieliłem wywiadu dla ESKA INFO. Wszystkie te czynności są składową tego sukcesu. Dzięki pomysłowi na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, miałem okazję poznać wspaniałe osoby, które pomogły przy stworzeniu materiałów do projektu oraz filmów do promocji. To fajne uczucie, gdy na pozór obce osoby, angażują się w bezinteresowną pomoc. A nie była to pomoc tylko mnie. Była to przede wszystkim działalność na rzecz przyrody. Przyrody w Sosnowcu. DZIĘKUJĘ!

45732292_925318267663424_1583624286793367552_n
Piknik Obywatelski w sosnowieckiej Mediatece

Pojawiły się także dwa nieoczekiwane momenty. Pierwszym z nich było zaproszenie do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji ekologicznej. To był dla mnie zaszczyt i czysta przyjemność, że mogłem podzielić się z dziećmi swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Dzieci mają prawo bawić się i cieszyć przyrodą, a wówczas zaczynają wczuwać się w przyrodę, wykształcać z nią emocjonalne związki. Nie wszystko jest zawarte w podręcznikach. To tylko ułamek tego co późnej każdy z nas wykorzystuje w dorosłym życiu. To od nas zależy co zrobimy ze zdobytą wiedzą. Wspaniale jest widzieć, że najmłodsze pokolenia chcą dostrzegać walory otaczającej nas przyrody. Kto wiem, może niebawem to oni będą składali ekologiczne projekty do sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego i będą zmieniali miasto na bardziej przyjazne naturze. Drugim momentem było nieoczekiwane wsparcie projektu przez Michała Czerneckiego. Aktor znany m.in. z seriali ” Diagnoza TVN „, ” Ucho Prezesa” i ” Leśniczówka TVP”, udostępnił na swoim facebookowym profilu link do głosowania na projekt „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza”. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie z kilku powodów. Przede wszystkim aktor urodził się w Sosnowcu i jak widać bardzo mocno związany jest z naszym miastem. Po drugie od lat angażuje się w inicjatywy związane z walką o przyrodę, czy choćby o lepszy los zwierząt w schroniskach. A po trzecie poznałem go na planie drugiego sezonu TVN-owskiego hitu i z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że to „człowiek orkiestra”, który swoim optymizmem zaraża wszystkich dookoła. Tym bardziej jest mi miło, że autor „Wybrałem życie” zechciał poprzeć mój projekt.

46210041_926905330838051_6887868219718107136_n
Wpis na profilu Michała Czerneckiego z dnia 12 listopada 2018 r.

Nie sposób jest wymienić Was wszystkich, ale chciałbym abyście wiedzieli, że Wasze wsparcie jest dla mnie niezwykle cenne. DZIĘKUJĘ. Kolejna przygoda i doświadczenie za mną! Walory przyrodnicze naszego regionu są niepowtarzalne. Aby istniały, muszą dotrzeć do świadomości ludzi. Jednak żeby ludzie mogli się tego nauczyć muszą zdobyć wiedzę, nabyć odpowiednie umiejętności, wzory zachowań, posiąść pełną świadomość i dlatego cieszę się, że mój projekt stanie się swoistą platformą do zdobywania wiedzy. Projekt wygrał, ale to nie znaczy że to koniec naszej wspólnej przygody. Teraz przechodzimy do realizacji – moja wizja zostanie urzeczywistniona i chętnie będę śledził jej dalsze losy. Na bieżąco będę Wam relacjonował wszystko to co z nią związane.Trzymajcie kciuki i śledźcie dalsze losy zadania „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: