Podsumowanie 2018 roku, czyli najważniejsze momenty Przyrody dla Sosnowca

Jak co roku nadchodzi taki moment, kiedy postanawiamy dokonać analizy, tego co udało nam się zrealizować oraz tego nad czym musimy jeszcze trochę popracować. Rok 2018 był dla mnie pod tym względem wyjątkowy. Doświadczyłem bardzo wielu skrajnych emocji, ale każdy moment nauczył mnie czegoś nowego. Niedawno usłyszałem fajne zdanie: „Popełniaj błędy, bo doświadczenie to właśnie suma wszystkich naszych błędów”. Wiem także, że nie musimy rezygnować z marzeń i zamiast słowa „albo” należy stosować „i”.  Tylko wtedy poczujemy się spełnieni i będziemy mieli poczucie, że robimy to co tak naprawdę daje nam radość.

Moje podsumowanie kończącego się roku podzieliłem na trzy części: zwierzęta, rośliny oraz społeczeństwo. Każdy z paneli zawierać będzie odniesienia do moich wpisów na fanpage „Przyroda dla Sosnowca”, blogu oraz tych, które wzbudziły we mnie największe emocje. Tak więc w zestawieniu znajdziecie informacje o tym, które posty miały największą liczbę wyświetleń oraz reakcji.

Nie ma co przedłużać. Czas przypomnieć Wam niezwykłe chwile, które towarzyszyły nam w 2018 roku. Odnośniki do poszczególnych wpisów znajdziecie naciskając na utworzone hiperłącza.

ZWIERZĘTA

W tej kategorii znajdują się wpisy dotyczące zarówno ptaków, jak i ssaków. Niekwestionowanym liderem okazał się post dotyczący pustułki (Falco tinnunculus). Zapewne nie powstałby on, gdyby nie Wasze pytania o to jak pomóc tym pożytecznym ptakom w przestrzeni miejskiej. Moje rady trafiły do 9645 odbiorców i wywołały 184 reakcje. Dlatego ponawiam mój apel do Was, abyście zwrócili się do zarządców Waszych budynków o montaż budek dla pustułki zwyczajnej. Już teraz jestem ciekaw waszych obserwacji w 2019 roku. Bardzo mocno poruszyła Was także sytuacja, którą opisałem po moim powrocie z Góry św. Anny, gdzie przez nieprzemyślane działania architektów i zarządcy Geoparku, śmierć poniosły ptaki. Ażurowa (metalowa) konstrukcja z przeszklonymi barierkami…a obok dwa martwe trznadle. Leżące idealnie przed lipą, która miała być dla nich schronieniem. Opis tego zdarzenia dotarł do 7121 odbiorców, którzy zareagowali 260. To co mnie pozytywnie zaskoczyło, to fakt, że sytuacja nie przeszła bez echa i dotarła do organizacji zajmującej się ochrona ptaków „Ptaki i szyby” oraz do zarządcy obiektu. To pokazało mi, że każda reakcja może przyczynić się do zmiany w myśleniu innych ludzi i pomaga odwrócić negatywne konsekwencje nieprzemyślanych działań. W zestawieniu znalazły się także dwa wpisy z bloga. Prawdziwa historia wiewiórki, która stała się symbolem Lex Szyszko oraz charakterystyka sikory lazurowej (w wersji dwujęzycznej) uzyskały zbliżoną do siebie liczbę odbiorców dochodzącą niemal do 4 tysięcy. Taki układ daje mi jasno do zrozumienia, że oczekujecie ode mnie informacji, które potraficie przełożyć na swoje bezpośrednie otoczenie.

Slajd10

ROŚLINY

W tym panelu ciężko wybrać tylko 3 najważniejsze wpisy. Tematyka jest niezwykle obszerna, ale postaram się sprostać wyzwaniu. Ku mojemu zaskoczeniu bardzo spodobał Wam się wpis o nasionach, które zebrałem w trakcie jesiennych spacerów. Zbiór nasion drzew, zarówno gatunków rodzimych jak i przybyszów z odległych państw, przyciągnął uwagę 6862 internautów. Drugie miejsce zajął wpis dotyczący zgłoszenia drzew do plebiscytu klubu Gaja pn. „Drzewo Roku”. Mam nadzieję, że Smutni Bracia lub Grotek dostaną się do finałowej 16. i będziemy mieli okazję wesprzeć naszą lokalną zieleń na arenie krajowej. W końcu niemal 4,5 tysiące osób zobaczyło informacje o sosnowieckich drzewach. W tym miejscu wspomnę jeszcze tylko, o tym, że czekam na informację, czy zgłoszone przeze mnie drzewa (wiąz z ulicy Kopalnianej, topola z ulicy Chłodnej i wiązy z ul. Orlej) zostaną ustanowione jako pomniki przyrody ożywionej . Mam nadzieję, że nasza nowa Rada Miasta nas nie zawiedzie. Ale wróćmy do zestawienia. Stawkę zamyka post o mojej mini łące kwietnej. Był to mój letni eksperyment, który miał dostarczyć owadom pyłku i nektaru, a ptakom pożywienia w postaci nasion. Skoro 3314 osoby zainteresowały się tym tematem, to może warto iść krok dalej. Hmmm… chyba nawet mam już w głowie pewien pomysł, ale o tym dowiecie się dopiero wiosną. Mam nadzieję, że wytrzymacie.

Slajd9

SPOŁECZEŃSTWO

W tym zestawieniu uwzględniłem tematykę, która dotyczy działań, w które mogli włączyć się mieszkańcy Sosnowca, fani „Przyrody dla Sosnowca” oraz odniesienia do znanych osób. Nie powinno Was więc zaskoczyć, że najważniejszym momentem dla mnie jako przyrodnika, społecznika i Sosnowiczanina był Budżet Obywatelski. Mam tu na myśli cały proces od zgłoszenia projektu, poprzez promowanie go, a kończąc na oczekiwaniu na wynik. Przyjemnie było dzielić się z Wami moim szczęściem i sukcesem. W trakcie głosowania moje informacje o ścieżce edukacyjno-przyrodniczej dotarły łącznie do 25 719 osób, co jest dla mnie nie lada wyczynem. Teraz pozostaje czekać na dalszy rozwój sytuacji i realizację wygranego zadania!
Zanim jednak Sosnowiczanie doprowadzili do wygranej mojego zadania XI/1 w Budżecie Obywatelskim, to zorganizowałem konkurs fotograficzny dla fanów „Przyrody dla Sosnowca”. Zasady konkursowe oraz wyniki konkursu „Kolory jesieni” trafiły do 8308 osób. Przyjemnie było otwierać skrzynkę pocztową i oglądać kolejne fotografie. Wybór nie był prosty, ale jednak jury podołało temu zadaniu. Myślę, że na jednej edycji się nie skończy. Kto wie… może już na wiosnę ponownie Was zmobilizuję. Wracając jednak do zestawienia, nie sposób nie wspomnieć o remoncie ulicy Zuzanny w Sosnowcu. Gdy otrzymywałem od Was kolejne informacje o wycince zdrowych drzew czułem się coraz dziwniej. Ze względu na remont drogi wycięto cały szpaler zdrowych klonów (srebrzystych, pospolitych i jaworów). W sumie kilkanaście drzew. Patrząc na mapy Google śmiem twierdzić, że drzewa mogły posiadać wymiary drzew pomnikowych. W takich sytuacjach czuję się bezradny, bezsilny i mam poczucie, że nikt nie rozumie roli drzew w przestrzeni miejskiej. Piszę to jako przyrodnik, urzędnik i zwykły obywatel. Pocieszające w tym wszystkim jest to, że Wy jako odbiorcy mojej społecznej działalności nie pozostajecie obojętni wobec niekontrolowanej redukcji zieleni w przestrzeni miejskiej. Cały cykl zakończę odniesieniem do otrzymanego wsparcia, od na pozór obcych osób. Mam tutaj na myśli niespodziankę jaką zrobił mi aktor Michał Czernecki udostępniając post o moim udziale w budżecie obywatelskim oraz zaproszenie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu do przeprowadzenia prelekcji dla uczniów na temat edukacji ekologicznej. Były to dla mnie niecodzienne sytuacje, które głęboko zapadają w pamięć.

Slajd8

Fajnie jest dzielić z Wami swoją pasję i widzieć, że to co robię nie pozostaje bez echa. Dziękuję za to, że jesteście tak wspaniałymi odbiorcami i poświęcacie swój cenny czas na tematy związane z przyrodą.

3 myśli na temat “Podsumowanie 2018 roku, czyli najważniejsze momenty Przyrody dla Sosnowca

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: