„Sekretne życie drzew”, czyli tajemnicza opowieść o lesie.

SEKRETNE ŻYCIE DRZEW

Autor: Peter Wohlleben

Co jest w tej książce, że zachwycają się nią: Adam Wajrak i Maja Popielarska? Dlaczego politycy wymachiwali nią na sejmowej mównicy? Odpowiedź jest zarówno banalna, jak i skomplikowana. Jest o przyrodzie, o drzewach i leśnych ekosystemach. Dlaczego więc skomplikowana? A to dlatego, że mimo iż większość z nas wie, że zieleń daje życie, to niewielu szanuje ten fakt i często go bagatelizuje. Jakie więc sekrety odkrywamy? Autor w bardzo zręczny sposób łączy fakty ogólnie znane, z tymi bardziej naukowymi. Wielokrotnie uosabia drzewa. Mamy więc tutaj rywalizację i pomoc. Wspieranie słabszych, jak i wyczekiwanie na moment, w którym można pokonać konkurencję. Czyż ludzie nie postępują podobnie?

sekrety drzew

To co mnie osobiście urzekło, to fakt, że Wohlleben nie boi się przemycać fachowej wiedzy. Autor wykorzystuje swoje doświadczenie zawodowe leśnika oraz fascynację drzewami, aby podzielić się z nami różnorodnymi aspektami związanymi zarówno z całym ekosystemem leśnym, jak i pojedynczymi okazami roślin. Czytelnik dowie się, które wiązania w obrębie koron drzew są lepsze (U- czy V-kształtne), które gatunki lepiej znoszą europejskie warunki (te rodzime, czy może obce), które drzewa przynoszą korzyści zdrowotne (wytwarzają fitoncydy i oczyszczają powietrze). To wszystko, a nawet więcej ukryte jest w 36 rozdziałach. Jedne są krótsze, a inne dłuższe, ale każdy czegoś uczy lub o czymś przypomina. Książka dla tych, co kochają drzewa. Dla laików – aby zyskali wiedzę, dla fachowców – aby nauczyli się mówić o przyrodzie w przystępny sposób. „Sekretne życie drzew” jest według mnie także laurką dla buków, które od tysięcy lat porastają tereny Europy. Moja książka jest bez zdjęć, ale tych co zamierzają wzbogacić swoją domową biblioteczkę, zachęcam do zakupu ilustrowanej wersji. Na koniec wspomnę jeszcze o okładce. Ma w sobie połączenie prostoty średniowiecznych rycin oraz tajemnicę przywołującą na myśl książki fantasy. Oczywiście nie mogło na niej zabraknąć najważniejszego symbolu dendrologii – drzewa. Tak więc całość (okładka i zawarta w książce treść) jest bardzo spójna. Mimo, że można byłoby stwierdzić, że książka nie przedstawia nowych faktów na temat przyrody, to jednak utrwalanie i przypominanie nam wszystkim, o tym jak ważną rolę ma natura jest czymś szalenie ważnym. Dla mnie czytanie bestsellerowej książki Wohlleben’a było jak wędrówka po wiedzy, którą niby posiadam, a jednak chętnie się do niej wraca.

Ktoś z Was już czytał?

sekretne życie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: