Czy zwierzęta mają uczucia?

„Duchowe życie zwierząt”

Peter Wohlleben

Świat zwierząt jest niewyobrażalnie piękny, zaskakujący i przede wszystkim fascynujący. Dlatego cieszę się, że dzisiaj mogę podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami dotyczącymi „Duchowego życia zwierząt”. W końcu to Wy zdecydowaliście, która publikacja zostanie przeze mnie zrecenzowana. Za wyborem zwierzęcego świata, widzianego oczami Petera Wohllebena zagłosowało 79% z Was (ankieta na facebookowym fanpage’u: Przyroda dla Sosnowca). A teraz do dzieła!

3

Już sam opis na okładce książki potrafi zaciekawić: „Koguty okłamujące kury? Łanie pogrążone w żałobie? Zawstydzone konie?”. Na pewno wiele osób ma lub miało duże oczekiwania wobec tej literackiej pozycji. W końcu autor „Sekretnego życia drzew”, stał się niemal prekursorem przyrodniczych książek i wszyscy oczekują od niego, że każda kolejna książka będzie zachwycać. A nie da się ukryć, że w przypadku „Duchowego życia zwierząt” ma jeszcze trudniej. W końcu każdy z nas miał styczność z ssakami, ptakami, gadami, płazami, czy choćby z owadami. Dlatego wiele przytoczonych faktów łatwiej do nas dociera. Szczególnie, że wyobrażenie o porozumiewaniu się drzew („Sekretne życie drzew”) jest dla wielu abstrakcyjne, ale już kontakty i emocje zwierząt, nie mogą być już bagatelizowane. Przedstawiane fakty i anegdoty, zbliżają nas do naszych małych przyjaciół jeszcze bardziej.

To, czego nie mogę odmówić Peterowi Wohllebenowi, to umiejętność plastycznego kreowania świata przyrody, który opisuje. Stajemy się niemal naocznymi świadkami jego życiowych doświadczeń. Autor, przełamuje tym samym stereotyp, że uczucia zastrzeżone są jedynie dla ludzi. „Duchowe życie zwierząt” jest pozycją, która wzbogaca naszą wiedzę o otaczającym świecie. A sam leśnik, wykorzystuje najnowsze wyniki badań naukowych i zgrabnie łączy je z własnymi obserwacja, a tym samym wprowadza lekkość w czytaniu. Jest to o tyle istotne, że samo czytanie książek przyrodniczych stało się modne, wiec warto wybierać te, których czytanie sprawia nam przyjemność.

4

Nie będę też ukrywał, że czytając wywody niemieckiego leśnika, wielokrotnie wyłączałem się i przywoływałem wspomnienia z dzieciństwa i letnich pobytów na wsi. Pokazuje to, że „Duchowe życie zwierząt” może być też platformą do sentymentalnej podróży każdego z nas. Wielokrotnie zastanawiałem się także nad tym, czy Wy, jako odbiorcy niniejszego bloga miewacie takie momenty, gdy czytacie moje wpisy np. o żurawiach, sikorach, wiewiórkach, czy dzikach… Ale wróćmy do książki.

Każdy rozdział jest inny i niezwykle intrygujący. Dowiadujemy się o tym, że zwierzęta potrafią oszukiwać, zabiegać, gdy im się to opłaca lub okazywać troskę i współczucie, gdy ich towarzysz cierpi. Peter Wohlleben podaje nam przykłady z życia m.in. kun, myszarek zaroślowych, wiewiórek, muszek owocówek, saren, a nawet śluzowców. Choć nie ukrywam, że chętnie poczytałbym też o sekretach moich ulubionych zwierząt jakimi są np. pandy, a ostatnio także raniuszki. Kto wiem może kiedyś Wohleben i o nich coś napisze.

„Duchowe życie zwierząt” to pozycja zarówno dla tych, którzy wiedzą bardzo dużo o zwierzętach, jak i dla tych, których wiedza w tym temacie jest znikoma. Jedni przypomną sobie zapomniane fakty, a drudzy zyskają bazową wiedzę. Warto poświęcić swój wolny czas, aby przeczytać książkę Petera Wohlebena, bo poza ogromem wiedzy w niej zawartej, skłania do refleksji. Może dzięki temu inaczej spojrzycie na otaczający Was świat. Niezależnie, czy jest to miasto, czy wieś. Wokół nas tętni życie, wystarczy je dostrzec.

2

 

Jedna myśl na temat “Czy zwierzęta mają uczucia?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: