„Rzecz o ptakach”, których ciało, umysł i duch są dla nas zagadką

Przed Wami kolejna recenzja przyrodniczej książki. Na moim fanpageu Przyroda dla Sosnowca poprosiłem Was o zagłosowanie w ankiecie, która miała zdecydować o tym jakie dzieło przyjdzie mi przeczytać. Aż 62% internautów zdecydowało, że to RZECZ O PTAKACH – Noaha Stryckera będzie towarzyszyć mi w podróży do pracy oraz w wiosenne wieczory. Przegranym okazały się NIEZNANE WIĘZI NATURY – Pereta Wohlebena.

74

A więc do dzieła. Ptasia tematyka jest mi niezwykle bliska. Przez 20 lat byłem hodowcą kanarków, więc obserwowanie ptaków było niejako nieodłącznym elementem mojego codziennego funkcjonowania. Z młodzieńczych lat pamiętam, że z zapartym tchem czytałem to co napisał Jan Sokołowski.  Popularyzator wiedzy o ptakach potrafił przeplatać fachową wiedzę tamtego okresu z własnymi przeżyciami i anegdotami o towarzyszących mu ptakach.  Dlatego liczyłem, że  Noah Strycker poszedł w tym samym kierunku. Niestety odrobinę się zawiodłem. Może dlatego, że miałem duże oczekiwania wobec książki, której tytuł w oryginale brzmi: „The things with feathers”.

75

W obecnym czasie, na polskim rynku, modnym stało się czytanie książek o przyrodzie.  „Rzecz o ptakach” idealnie wpisuje się w ten nurt. Mamy więc piękną okładkę, w której zachwycają mnie błyszczące zielone litery, podział na części (Ciało, Umysł i Duch) oraz ładne, czarno-białe szkice ptaków. To na prawdę może się podobać. Przechodząc do samej treści publikacji, to przyznam szczerze, że sposób prowadzenia narracji mnie nie porwał. Brakowało mi czegoś chwytliwego, co wciągnie mnie w każdą historię. Odnoszę wrażenie, że autor chciał upchnąć wszystkie znane mu fakty, przez co styl stracił na lekkości. Co nie zmienia faktu, że każdy kto chciałby poznać tajniki życia ptaków ma ku temu idealną okazję.

73

Moimi dwoma ulubionymi rozdziałami są: „Czego boją się pingwiny” oraz „Tańczące papugi i dziwaczne zamiłowanie ludzi do muzyki”.  Oba zawarte są w części UMYSŁ. Każdy z nich pozwolił mi spojrzeć nieco inaczej na ptaki. Pomimo, iż zdaję sobie sprawę z tego jak wielki potencjał drzemie w mózgu naszych skrzydlatych przyjaciół, to chyba zarówno ja, jak i każdy z nas łapie się na tym, że stawiamy siebie jako ludzi nieco wyżej w hierarchii. A jak się okazuje ptaki potrafią nas zaskakiwać. Może nie są to sytuacje bardzo częste, ale jednak się zdarzają. Inteligencja ptaków, ich altruizm, czy świadomość strachu są w wielu przypadkach analogiczne z tymi emocjami, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu.  Dlatego poznawanie zachowań ptaków może pomóc nam odkryć genezę własnych zachowań.

 

„Rzecz o ptakach” to literatura popularnonaukowa, dająca Czytelnikowi wspaniałe narzędzie poznawcze. Pomimo trudnego języka i przeładowania naukowymi faktami, wzbogaca naszą wiedzę o ptakach. Autor przedstawia Nam doświadczenia i obserwacje, które naukowcy zbierali przez lata. Często nie zastanawiamy się nad tym, co kieruje ptakami. Zwyczajnie je obserwujemy. Może po tej lekturze wielu z Nas inaczej spojrzy na naszych ptasich przyjaciół, którzy tak wspaniale umilają nasze życie.

 

Jedna myśl na temat “„Rzecz o ptakach”, których ciało, umysł i duch są dla nas zagadką

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: