Wiele osób ma pomysły na to jak powinna wyglądać przestrzeń wokół nas. Jednak niewielu ludzi decyduje się wcielać pomysły w życie. Poprzez ten wpis chciałbym Wam pokazać, że warto podjąć się tego trudu i zawalczyć o przyrodę, która towarzyszy nam na każdym kroku. Każdy z nas powinien szukać sposobu na to, aby chronić przyrodę. Jednym z moich sposobów na wcielenie pomysłów w życie stał się sosnowiecki Budżet Obywatelski. Moja pierwsza próba zmierzenia się z budżetem partycypacyjnym okazała się niekoniecznie udana. Jak ona przebiegała przeczytacie klikając w ten oto link: 116 drzew dla Sosnowca, czyli jak to się zaczęło…. Jednak nie poddałem się i w kolejnym roku ponownie zapragnąłem zawalczyć z nowym pomysłem. Wiele cennych informacji znajdziecie w relacji, którą utworzyłem – Od projektu do wygranej, czyli sukces ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Budżecie Obywatelskim. Natomiast poniżej macie okazję zapoznać się z poszczególnymi etapami mojej przyrodniczej działalności. Przeczytanie tekstu zajmie Wam krótką chwilę. Kto wie może mój przykład zainspiruje Was do ciekawych działań. No to zaczynamy…
BUDŻET OBYWATELSKI 2018
Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza to mój autorski projekt, który wygrał zeszłoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego i jest już niemal skończony. Fajnie jest patrzeć jak wizja, którą przedstawiłem mieszkańcom, spodobała się na tyle, że oddali na mnie swoje głosy. Dzięki temu z pełną satysfakcją mogę dzielić się Sosnowiczanami dobrymi informacjami poprzez mój blog i fanpage „Przyroda dla Sosnowca”. W marcu bieżącego roku miałem możliwość spotkania się z przedstawicielami Urzędu Miasta oraz Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, w celu omówienia szczegółów realizacji zadania. Wspólne rozmowy i ustalenia spowodowały, że można było przystąpić do wyłaniania wykonawców poszczególnych elementów ścieżki. Z uwagi na tryb prowadzonych zamówień na zakup tablic edukacyjnych i filarów wiedzy i dostosowanie montażu budek lęgowych i domku dla owadów do panujących warunków pogodowych, rozpoczęcie plac nastąpiło na początku lipca.
Tak więc w parku możecie odnaleźć tablice edukacyjne (dotyczące: budek lęgowych, zanieczyszczeń środowiska, wypalania nieużytków oraz o dzięciołach), 11 budek lęgowych (różnych typów, w zależności od gatunków ptaków oraz dla wiewiórek, popielic i orzesznic), karmnik dla ptaków, a na pobliskiej „łące„, odnajdziecie domek dla owadów. To tylko część atrakcji, które oferuje ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Nieopodal boiska, przy chodniku można skorzystać z obrotowych filarów wiedzy o ptakach i drzewach. Przepełnia mnie radość i podekscytowanie, bo okazuje się, że można zmienić przestrzeń wokół nas. Nie jest to proste, ale warto podejmować trud. Tym bardziej że projekt nie jest jeszcze skończony. Ze względu na upały i brak opadów, przełożono sadzenie drzew (buków, głogów, miłorzębów), krzewów (leszczyn, oczarów i kosodrzewiny) i roślin cebulowych (przebiśniegów, krokusów, ranników i cebulic) na początek jesieni. Rośliny poza tym, że będą cieszyły nasze oczy, to staną się także źródłem pożywienia i schronienia dla naszych zwierzęcych przyjaciół.
Chciałem, żeby na Niwce znalazło się miejsce, które będzie spełniało dwie funkcje: przyrodniczą oraz rekreacyjno-wypoczynkową. Możliwości, które daje Budżet Obywatelski w Sosnowcu, pozwoliły mi podjąć się takiej inicjatywy. W 2018 roku głosami mieszkańców Sosnowca, udało się znaleźć w gronie zwycięzców i teraz możemy cieszyć się ze wspólnego sukcesu. Mój przykład pokazuje, że pasja, zainteresowanie i wytrwałe dążenie do celu, przynosi oczekiwane rezultaty. Udział w listopadowym „Pikniku Obywatelskim” oraz rozmowy z mieszkańcami dały fantastyczny efekt. Co ciekawe, na projekt zwrócił uwagę również, aktor, który wywodzi się z Sosnowca – Michał Czernecki. Zachęcam więc do odwiedzania mojej dzielnicy (rejon ulic: Dybowskiego, Szybowej i Kopalnianej) i korzystania z tego, co udało się stworzyć. To, co mnie miło zaskoczyło to zainteresowanie mieszkańców. Miałem przyjemność rozmawiać z kilkoma z nich bezpośrednio na trasie ścieżki przyrodniczej. Widziałem, że są pozytywnie zaskoczeni nowymi elementami i ciekawi tego, jakie zmiany szykują się w okolicy.







Pomimo że do końca realizacji projektu jeszcze trochę czasu upłynie, to już teraz chciałbym zwrócić uwagę na pozytywne zaangażowanie MZUK Sosnowiec, w finalizację mojego pomysłu. Szybki przepływ informacji, przyjemna atmosfera podczas spotkań oraz profesjonalizm w ustalaniu szczegółów, spowodowały, że już od 1 marca wiedziałem, że projekt powierzony jest odpowiedniej jednostce.
Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt związany z projektem „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza”. Okazuje się, że sosnowiecka ścieżka edukacyjno –przyrodnicza” trafi do bazy danych ośrodków i ścieżek edukacyjnych, autorstwa Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Jak widać, można zmieniać Sosnowiec na bardziej przyjazny przyrodzie i dający radość mieszkańcom miasta. Cieszy mnie to, że mój pomysł znalazł Waszą przychylność i teraz możemy spacerować wokół edukacyjnych elementów, a wszystko to jest w zasięgu Waszych możliwości. Całość ma tworzyć spójny przekaz po to, aby na Niwce pojawiło się miejsce, do którego mieszkańcy chętnie będą wracali.
BUDŻET OBYWATELSKI 2019
Po zeszłorocznym sukcesie w Budżecie Obywatelskim postanowiłem, że „pójdę za ciosem” i złożę kolejny projekt, który nacechowany będzie przyrodniczymi elementami. Mój najnowszy projekt nosi nazwę „Połączmy się z przyrodą”. Ma on na celu kontynuację ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli okazję podziwiać piękną łąkę kwietną, nad którą górować będą duże figury owadów (biedronki lub motyla). Jednak, aby do niej dotrzeć, wykonana zostanie ścieżka z podłoża mineralnego. Wszystko to zostanie uzupełnione poprzez nasadzenia bylin, krzewów oraz lip drobnolistnych. Ma być pięknie i funkcjonalnie! Pomysł na takie zadanie wziął się z moich obserwacji. W zeszłym roku założyłem swoją prywatną łąkę kwietną, wśród której dominowały: chabry, maki, lny, onętki i szałwie. Kwitnące rośliny przyciągały mnóstwo owadów, w tym motyli i pszczół. Natomiast późnym latem i jesienią nasiona kwiatów stały się istną stołówką dla ptaków takich jak np. szczygły. Podjąłem więc decyzję, że zawalczę o tak kolorowe i różnorodne biologicznie miejsce także w przestrzeni publicznej. A że ścieżka edukacyjno-przyrodnicza jest już prawie skończona, to chcę wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Co więcej, w maju przeprowadziłem mały eksperyment. Wykorzystałem skrawek terenu, który przygotował mi MZUK w Sosnowcu i wysiałem tam rośliny łąkowe. Obszar wysiewu wyznaczają cztery paliki ze sznurkiem, na którym umieszczone są informacje o rosnących tam roślinach. Pomimo suchego lata, rośliny radzą sobie świetnie, a mieszkańcy mogą zobaczyć kwitnące: słoneczniki, ślazy, lny wielkokwiatowe, nagietki i chabry. Tak więc mam pewność, że łąki kwietne mają racje bytu, a projekt ma szansę dotrzeć do mieszkańców naszego miasta.
Po złożeniu projektu i ogłoszeniu listy zakwalifikowanych zadań do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego okazało się, że kilka projektów z mojej dzielnych pokrywa się obszarowo, z tym, co zaproponowałem. Dlatego wraz z dwójką innych autorów projektów postanowiliśmy połączyć siły. Czy warto łączyć siły? Dla wspólnego dobra – zawsze warto! Co to zmienia? Daje to wszystkim mieszkańcom Sosnowca na lepsze wykorzystanie przestrzeni naszego miasta. Lokalizacyjnie, zadanie obejmuje przestrzeń pomiędzy ulicami: Dybowskiego, Szybową i Kopalniana. Wspólna nazwa projektu to teraz „W zgodzie z przyrodą – trzy sposoby na aktywną Niwkę.” Jest więc to korelacja 3 projektów zgłoszonych przez mieszkańców dzielnicy Niwka tj.
– Połączmy się z przyrodą (ścieżka edukacyjno-przyrodnicza – etap Il) – czyli mój projekt;
– Wybieg dla psów ,,Psie szczęście” – projekt Pani Beata Juchno;
– Boisko do gry w bulle na ul. Dybowskiego – projekt Pana Grzegorz Grzesiak.
Wspólnie tworzą zadanie dające szansę na miejsce do celów wypoczynkowych i edukacyjnych pośród przyrody.
1) Ścieżka edukacyjna ma na celu umożliwienie poznania podstawowych gatunków drzew, krzewów i roślin łąkowych występujących w Polsce oraz ochronę przyrody. Elementy edukacyjne, w tym figury motyla i wiewiórki, pozwolą na pogłębianie wiedzy przyrodniczej. Wytyczona trasa zostanie utwardzona tworzywem mineralnym, aby ułatwić swobodne poruszanie się mieszkańców. Zaktywizuje to Sosnowiczan do przyjemnego spędzenia czasu wśród zieleni. Nasadzenie drzew, krzewów, bylin i roślin łąkowych pozwoli zwiększyć bioróżnorodność przestrzeń miejskiej oraz nada jej atrakcyjny charakter.
2) Stworzenie wybiegu dla psów o powierzchni 1000 m2 z ogrodzeniem panelowym, furtką typu śluza oraz torem przeszkód. Ponadto umieszczone zostaną 2 kosze na śmieci i psie nieczystości oraz regulamin korzystania z obiektu.
3) Utworzenie boiska do gry w bulle. W ramach projektu powstanie Bullodrom o wymiarach 4×15 m, wyposażony w drenaż. Dodatkowo ustawione zostaną 4 ławki, 3 kosze na śmieci oraz 2 lampy ledowe, które oświetlą boisko. Nieopodal boiska zamontowane zostaną 3 betonowe grille na podstawach z kostki brukowej, a także stoły z siedziskami.
Wspólny projekt ma na celu uświadomienie potrzeby zdrowego stylu życia i aktywności na świeżym powietrzu. Dodatkowo zapewni możliwość obserwowania bawiących się psów i pogłębianie wiedzy na ich temat. A także pozwoli na zdobywanie i doskonalenie umiejętności obserwowania i analizowania zjawisk przyrodniczych.









