Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Czy Budżet Obywatelski może być szansą na ochronę przyrody?

Wiele osób ma pomysły na to jak powinna wyglądać przestrzeń wokół nas. Jednak niewielu ludzi decyduje się wcielać pomysły w życie. Poprzez ten wpis chciałbym Wam pokazać, że warto podjąć się tego trudu i zawalczyć o przyrodę, która towarzyszy nam na każdym kroku. Każdy z nas powinien szukać sposobu na to, aby chronić przyrodę. Jednym z moich sposobów na wcielenie pomysłów w życie stał się sosnowiecki Budżet Obywatelski. Moja pierwsza próba zmierzenia się z budżetem partycypacyjnym okazała się niekoniecznie udana. Jak ona przebiegała przeczytacie klikając w ten oto link: 116 drzew dla Sosnowca, czyli jak to się zaczęło…. Jednak nie poddałem się i w kolejnym roku ponownie zapragnąłem zawalczyć z nowym pomysłem. Wiele cennych informacji znajdziecie w relacji, którą utworzyłem – Od projektu do wygranej, czyli sukces ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Budżecie Obywatelskim. Natomiast poniżej macie okazję zapoznać się z poszczególnymi etapami mojej przyrodniczej działalności. Przeczytanie tekstu zajmie Wam krótką chwilę. Kto wie może mój przykład zainspiruje Was do ciekawych działań. No to zaczynamy…

BUDŻET OBYWATELSKI 2018

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza to mój autorski projekt, który wygrał zeszłoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego i jest już niemal skończony. Fajnie jest patrzeć jak wizja, którą przedstawiłem mieszkańcom, spodobała się na tyle, że oddali na mnie swoje głosy. Dzięki temu z pełną satysfakcją mogę dzielić się Sosnowiczanami dobrymi informacjami poprzez mój blog i fanpage „Przyroda dla Sosnowca”. W marcu bieżącego roku miałem możliwość spotkania się z przedstawicielami Urzędu Miasta oraz Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, w celu omówienia szczegółów realizacji zadania. Wspólne rozmowy i ustalenia spowodowały, że można było przystąpić do wyłaniania wykonawców poszczególnych elementów ścieżki. Z uwagi na tryb prowadzonych zamówień na zakup tablic edukacyjnych i filarów wiedzy i dostosowanie montażu budek lęgowych i domku dla owadów do panujących warunków pogodowych, rozpoczęcie plac nastąpiło na początku lipca.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Tak więc w parku możecie odnaleźć tablice edukacyjne (dotyczące: budek lęgowych, zanieczyszczeń środowiska, wypalania nieużytków oraz o dzięciołach), 11 budek lęgowych (różnych typów, w zależności od gatunków ptaków oraz dla wiewiórek, popielic i orzesznic), karmnik dla ptaków, a na pobliskiej „łące„, odnajdziecie domek dla owadów. To tylko część atrakcji, które oferuje ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Nieopodal boiska, przy chodniku można skorzystać z obrotowych filarów wiedzy o ptakach i drzewach. Przepełnia mnie radość i podekscytowanie, bo okazuje się, że można zmienić przestrzeń wokół nas. Nie jest to proste, ale warto podejmować trud. Tym bardziej że projekt nie jest jeszcze skończony. Ze względu na upały i brak opadów, przełożono sadzenie drzew (buków, głogów, miłorzębów), krzewów (leszczyn, oczarów i kosodrzewiny) i roślin cebulowych (przebiśniegów, krokusów, ranników i cebulic) na początek jesieni. Rośliny poza tym, że będą cieszyły nasze oczy, to staną się także źródłem pożywienia i schronienia dla naszych zwierzęcych przyjaciół.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Chciałem, żeby na Niwce znalazło się miejsce, które będzie spełniało dwie funkcje: przyrodniczą oraz rekreacyjno-wypoczynkową. Możliwości, które daje Budżet Obywatelski w Sosnowcu, pozwoliły mi podjąć się takiej inicjatywy. W 2018 roku głosami mieszkańców Sosnowca, udało się znaleźć w gronie zwycięzców i teraz możemy cieszyć się ze wspólnego sukcesu. Mój przykład pokazuje, że pasja, zainteresowanie i wytrwałe dążenie do celu, przynosi oczekiwane rezultaty. Udział w listopadowym „Pikniku Obywatelskim” oraz rozmowy z mieszkańcami dały fantastyczny efekt. Co ciekawe, na projekt zwrócił uwagę również, aktor, który wywodzi się z Sosnowca – Michał Czernecki. Zachęcam więc do odwiedzania mojej dzielnicy (rejon ulic: Dybowskiego, Szybowej i Kopalnianej) i korzystania z tego, co udało się stworzyć. To, co mnie miło zaskoczyło to zainteresowanie mieszkańców. Miałem przyjemność rozmawiać z kilkoma z nich bezpośrednio na trasie ścieżki przyrodniczej. Widziałem, że są pozytywnie zaskoczeni nowymi elementami i ciekawi tego, jakie zmiany szykują się w okolicy.

Pomimo że do końca realizacji projektu jeszcze trochę czasu upłynie, to już teraz chciałbym zwrócić uwagę na pozytywne zaangażowanie MZUK Sosnowiec, w finalizację mojego pomysłu. Szybki przepływ informacji, przyjemna atmosfera podczas spotkań oraz profesjonalizm w ustalaniu szczegółów, spowodowały, że już od 1 marca wiedziałem, że projekt powierzony jest odpowiedniej jednostce.

Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt związany z projektem „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza”. Okazuje się, że sosnowiecka ścieżka edukacyjno –przyrodnicza” trafi do bazy danych ośrodków i ścieżek edukacyjnych, autorstwa Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Jak widać, można zmieniać Sosnowiec na bardziej przyjazny przyrodzie i dający radość mieszkańcom miasta. Cieszy mnie to, że mój pomysł znalazł Waszą przychylność i teraz możemy spacerować wokół edukacyjnych elementów, a wszystko to jest w zasięgu Waszych możliwości. Całość ma tworzyć spójny przekaz po to, aby na Niwce pojawiło się miejsce, do którego mieszkańcy chętnie będą wracali.

BUDŻET OBYWATELSKI 2019

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Po zeszłorocznym sukcesie w Budżecie Obywatelskim postanowiłem, że „pójdę za ciosem” i złożę kolejny projekt, który nacechowany będzie przyrodniczymi elementami.  Mój najnowszy projekt nosi nazwę „Połączmy się z przyrodą”. Ma on na celu kontynuację ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli okazję podziwiać piękną łąkę kwietną, nad którą górować będą duże figury owadów (biedronki lub motyla). Jednak, aby do niej dotrzeć, wykonana zostanie ścieżka z podłoża mineralnego. Wszystko to zostanie uzupełnione poprzez nasadzenia bylin, krzewów oraz lip drobnolistnych. Ma być pięknie i funkcjonalnie! Pomysł na takie zadanie wziął się z moich obserwacji. W zeszłym roku założyłem swoją prywatną łąkę kwietną, wśród której dominowały: chabry, maki, lny, onętki i szałwie. Kwitnące rośliny przyciągały mnóstwo owadów, w tym motyli i pszczół. Natomiast późnym latem i jesienią nasiona kwiatów stały się istną stołówką dla ptaków takich jak np. szczygły. Podjąłem więc decyzję, że zawalczę o tak kolorowe i różnorodne biologicznie miejsce także w przestrzeni publicznej. A że ścieżka edukacyjno-przyrodnicza jest już prawie skończona, to chcę wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Co więcej, w maju przeprowadziłem mały eksperyment. Wykorzystałem skrawek terenu, który przygotował mi MZUK w Sosnowcu i wysiałem tam rośliny łąkowe. Obszar wysiewu wyznaczają cztery paliki ze sznurkiem, na którym umieszczone są informacje o rosnących tam roślinach. Pomimo suchego lata, rośliny radzą sobie świetnie, a mieszkańcy mogą zobaczyć kwitnące: słoneczniki, ślazy, lny wielkokwiatowe, nagietki i chabry. Tak więc mam pewność, że łąki kwietne mają racje bytu, a projekt ma szansę dotrzeć do mieszkańców naszego miasta.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Po złożeniu projektu i ogłoszeniu listy zakwalifikowanych zadań do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego okazało się, że kilka projektów z mojej dzielnych pokrywa się obszarowo, z tym, co zaproponowałem. Dlatego wraz z dwójką innych autorów projektów postanowiliśmy połączyć siły. Czy warto łączyć siły? Dla wspólnego dobra – zawsze warto! Co to zmienia? Daje to wszystkim mieszkańcom Sosnowca na lepsze wykorzystanie przestrzeni naszego miasta. Lokalizacyjnie, zadanie obejmuje przestrzeń pomiędzy ulicami: Dybowskiego, Szybową i Kopalniana. Wspólna nazwa projektu to teraz „W zgodzie z przyrodą – trzy sposoby na aktywną Niwkę.” Jest więc to korelacja 3 projektów zgłoszonych przez mieszkańców dzielnicy Niwka tj.

– Połączmy się z przyrodą (ścieżka edukacyjno-przyrodnicza – etap Il) – czyli mój projekt;

– Wybieg dla psów ,,Psie szczęście” – projekt Pani Beata Juchno;

– Boisko do gry w bulle na ul. Dybowskiego – projekt Pana Grzegorz Grzesiak.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wspólnie tworzą zadanie dające szansę na miejsce do celów wypoczynkowych i edukacyjnych pośród przyrody.

1) Ścieżka edukacyjna ma na celu umożliwienie poznania podstawowych gatunków drzew, krzewów i roślin łąkowych występujących w Polsce oraz ochronę przyrody. Elementy edukacyjne, w tym figury motyla i wiewiórki, pozwolą na pogłębianie wiedzy przyrodniczej. Wytyczona trasa zostanie utwardzona tworzywem mineralnym, aby ułatwić swobodne poruszanie się mieszkańców. Zaktywizuje to Sosnowiczan do przyjemnego spędzenia czasu wśród zieleni. Nasadzenie drzew, krzewów, bylin i roślin łąkowych pozwoli zwiększyć bioróżnorodność przestrzeń miejskiej oraz nada jej atrakcyjny charakter.

2) Stworzenie wybiegu dla psów o powierzchni 1000 m2 z ogrodzeniem panelowym, furtką typu śluza oraz torem przeszkód. Ponadto umieszczone zostaną 2 kosze na śmieci i psie nieczystości oraz regulamin korzystania z obiektu.

3) Utworzenie boiska do gry w bulle. W ramach projektu powstanie Bullodrom o wymiarach 4×15 m, wyposażony w drenaż. Dodatkowo ustawione zostaną 4 ławki, 3 kosze na śmieci oraz 2 lampy ledowe, które oświetlą boisko. Nieopodal boiska zamontowane zostaną 3 betonowe grille na podstawach z kostki brukowej, a także stoły z siedziskami.

Wspólny projekt ma na celu uświadomienie potrzeby zdrowego stylu życia i aktywności na świeżym powietrzu. Dodatkowo zapewni możliwość obserwowania bawiących się psów i pogłębianie wiedzy na ich temat. A także pozwoli na zdobywanie i doskonalenie umiejętności obserwowania i analizowania zjawisk przyrodniczych.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: