Zagłębiowski Park Linearny: Park Tysiąclecia w Sosnowcu

Czym jest Zagłębiowski Park Linearny?

„Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” powstaje w ramach wdrażanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Programu Regionalnego projektu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i środków krajowych na lata 2009-2014. Jego głównymi celami są:  wdrażanie specjalnych rozwiązań wspomagających przyrodę i ułatwiających korzystanie z jej poszczególnych elementów oraz pośrednio, wyprowadzanie ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów miast tak, aby mieszkańcom lepiej się żyło i przebywało w ogólnodostępnych przestrzeniach. Partnerami tego projektu są zarówno jednostki samorządu terytorialnego (Dąbrowa Górnicza – jako lider, powiat będziński, Będzin, Sosnowiec, Siewierz, Sławków, Psary), organizacje pozarządowe, Zagłębiowska Izba Gospodarcza oraz Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Dofinansowanie wynosi: 51 milionów złotych, a realizacja przypada na lata 2016 –2020.

W obrębie Sosnowca projekt obejmuje zarówno Park Tysiąclecia, jak i Park im. Kruczkowskiego (obecnie Park im. Fusińskiego) z Egzotarium.

Przyroda (10 of 20)
Park Tysiąclecia w Sosnowcu (fot. ArmagieDron)

Jak będzie wyglądał PARK TYSIĄCLECIA po rewitalizacji?

Rys historyczny i lokalizacja.
Chcąc opisać, co będzie się działo na Terenie Parku Tysiąclecia, zlokalizowanego w sosnowieckiej dzielnicy Milowice, wskazane jest krótkie przypomnienie jego historii. Przyjmuje się, że w 1922 roku, na obszarze 102 hektarów, podjęto próby zalesienia terenów kopalnianych, w skład których wchodziła: hałda, piaskownia (z polem piaskowym) oraz nieużytki. Z uwagi na trudny charakter terenu, proces wprowadzania roślin był długotrwały. Najkorzystniej było pozostawić przyrodę samą sobie, aby nastąpiła samoistna sukcesja ekologiczna. Ten mądry termin oznacza przede wszystkim to, że należało dać szansę i czas najwytrzymalszym roślinom (pionierskim) na powolne ukształtowanie się składu gatunkowego na zniszczonym terenie. Pierwotnie park nosił nazwę park Zamułki, ale pod koniec lat 60. XX wieku rada miejska zdecydowała, że lepszą nazwą będzie park Tysiąclecia (nazwa dotyczyła głównie zachodniej części terenu).

Lokalizacyjnie park położony jest przy ulicy Baczyńskiego, nieopodal Milowickiego Parku Logistycznego i trasy szybkiego ruchu: Katowice – Dąbrowa Górnicza. Natomiast od południa graniczy z katowicką dzielnicą – Dąbrówką Małą, a niewielka część leży nad rzeką Brynicą. Wiele osób może kojarzyć park ze Szlakiem Rowerowym Dawnego Pogranicza, bądź ze schroniskiem dla zwierząt. Pod względem geodezyjnym Park Tysiąclecia obejmuje swoim zasięgiem działki geodezyjne o numerach: 5677, 5678, 5684, 5787, 5788, 6469, 6472/8, 6640, 6641, 6643, 7393 i 7175, obr. 0009 w Sosnowcu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Flora i fauna parku Tysiąclecia
Zanim podjąłem się opisu Parku Tysiąclecia, postanowiłem, że udam się w teren i sam sprawdzę jakie bogactwo roślin i zwierząt w nim występuje. Obszar objęty rewitalizacją jest bardzo gęsto porośnięty, a dominującymi gatunkami drzew są: robinia akacjowa, olsza szara, olsza czarna, brzoza brodawkowata, czeremcha amerykańska, modrzew europejski, dąb czerwony, dąb szypułkowy, wierzba iwa, wierzba krucha, wierzba biała, jesion wyniosły, jesion pensylwański, jarząb pospolity, śliwa ałycza, klon jawor, klon pospolity, klon jesionolistny, wiśnia ptasia, głóg jednoszyjkowy, topola osika oraz topole nienależące do gatunków rodzimych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Drzewa rosną w dużym zagęszczeniu, co powoduje, że cały teren ma charakter parkowo-leśny (oznaczenia użytków: Lz, Tk, N, Bi, PsIV, Tr). Chcąc ocenić stan fitosanitarny drzew, mogę stwierdzić, że występują tam m.in. drzewa zamierające, u których brak było cięć sanitarnych i technicznych, ale za to w miejscach dobrze naświetlonych, zieleń rozwija się prawidłowo. Z uwagi na duże zagęszczenie i osiągnięcie fazy tzw. starodrzewu, charakteryzującego się utratą zdolności przyrostu na wysokość i grubość oraz w wyniku następstwa naturalnego procesu obumierania wiele drzew przewróciło się, stanowiąc tym samym element naturalnego obiegu materii.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W trakcie mojego spaceru stwierdziłem występowanie nielicznych gatunków chronionych takich jak: sierpówki, sójki, sikory bogatki i modre, pełzacze leśne, kowaliki oraz żerujące czyże. Pomimo, że w parku znajdują się niewielkie, płytkie stawy, gęsto porośnięte roślinnością wodną (m.in. trzciną pospolitą, pałką szerokolistną, czy ponikłem błotnym) to nie stwierdziłem tam zwierząt typowych dla takich biocenoz. O ile płazy (traszki zwyczajne, traszki grzebieniaste, ropuchy szare i żaby jeziorkowe) wybudzają się wiosną, tak brakiem ptaków nadwodnych byłem zaskoczony. W parku znajdują się storczyki: kruszczyk szerokolistny i kruszczyk rdzawoczerwony, a od niedawna także gruszyczka okrągłolistna, którą przeniesiono z Sosnowieckiej Górki Środulskiej. Podobno w Parku Tysiąclecia można spotkać także dziki i sarny.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zrewitalizowany Park Tysiąclecia
Zgodnie z założeniami projektu w parku powstaną dwie ścieżki edukacyjne. Krótsza, mająca 500-metrów, będzie nosić nazwę „Ścieżka Leśnych Przeżyć” i ma służyć głównie dzieciom. Natomiast dłuższa, około 1,5 kilometrowa przeznaczona będzie dla młodzieży i dorosłych. Ciekawym elementem będą tablice zawierające informacje o przyrodzie w parku oraz drewniane grzybki i tropy zwierząt. Na drzewach zostaną powieszone budki dla ptaków. W celu zapewnienia użytkowego charakteru parku, pojawi się również oświetlenie, mała architektura, zmodernizowane zostaną istniejące ścieżki oraz przebudowane zostaną schody prowadzące do parku od strony ulicy Baczyńskiego. Gmina Sosnowiec chce przede wszystkim uatrakcyjnić przestrzeń dla spacerowiczów, przy zachowaniu leśnego charakteru parku. Warto dodać, że w ostatnich latach na śladach torowisk kolei piaskowej utworzone zostały trasy rowerowe o łącznej długości 4 kilometrów. Wymieniono także oznaczenia szlaków rowerowych oraz tablice informacyjne z mapami parkowych tras, nadając miejscu bardziej rekreacyjny charakter. Podczas mojego spaceru zauważyłem także, że w kilku miejscach postawiono ławki, kosze na śmieci, a nawet altany. Nie ukrywam, że w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego, największe oczekiwania mam wobec rewitalizacji stawu oraz czekam na efekty odtworzenia siedlisk i piętrowego charakteru „leśnych stref”. Tylko dzięki temu park będzie tętnił życiem, śpiewem ptaków, wokół stawów będą latały ważki, a w szuwarach ukryte będą żaby i traszki.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia jest nieodłącznym elementem projektu przebudowy Egzotarium na Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu oraz przeobrażenia parku im. Fusińskiego w Sosnowcu na Park Bioróżnorodności. Natomiast nazwa zadania inwestycyjnego: „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Zagospodarowanie terenów przy ul. Baczyńskiego”, sugeruje, że najważniejszym kryterium zmian jest przyroda tego miejsca. Dlatego cieszę się, że uwzględniono nowe nasadzenia drzew, kierując się doborem gatunków do istniejących warunków. Dzięki temu nowe miejsca wypełnią: buk zwyczajny, jesion wyniosły, dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna oraz klon jawor.

Mam nadzieję, że efekt końcowy będzie zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju, gdzie zarówno przyroda jak i ludzie znajdą dla siebie odpowiednią przestrzeń.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

2 myśli na temat “Zagłębiowski Park Linearny: Park Tysiąclecia w Sosnowcu

Dodaj własny

  1. Widziałem tydzień temu w niedzielę dzięciołka i słyszałem dzięcioła zielonego. Może by tak darowali w parku trochę suchych drzew?? Po co wycinać tam, co nie ma ścieżek??

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: