Jak założyć łąkę kwietną?

Kiedy myślimy o łące, to każdy z nas ma przed oczami inny obraz. Dla niektórych jest to zbiorowisko roślin na niewielkim terenie nieopodal pól w wiejskim krajobrazie. Inni postrzegają ją jako hale górskie, a jeszcze inni jako nieużytki na porzuconych terenach. Niezależnie od tego jak postrzegamy łąkę, warto żeby one były… i to jak najbliżej nas.

wyka

Zanim przejdę do opisywania mojego spojrzenia na łąkę, czy to przez pryzmat wspomnień, czy własnych doświadczeń przy jej zakładaniu, to chciałbym zacząć od naukowej definicji. W tym celu skorzystam z tego co mówi słownik PWN:

łąkateren pokryty zwartą roślinnością zielną złożoną z licznych (300–400) gatunków, przeważnie wieloletnich traw, roślin motylkowych, turzyc, ziół i chwastów, które tworzą różnorodne zbiorowiska w zależności od warunków siedliskowych i pratotechnicznych.

Domyślam się, że ostatni wyraz nie jest zrozumiały, więc dodam tylko, że jest to ogół zabiegów (w tym agrotechnicznych), które prowadzi się przy zagospodarowaniu łąki lub jej użytkowaniu (wałowanie, podsiewanie, nawożenie).

W niniejszym tekście nie chcę się skupiać na podziałach na typy łąk, bo jak każde zbiorowisko, także i one są bardzo zróżnicowane. Chciałbym opisać Wam i przedstawić mój punkt widzenia oraz zalety jakie niesie ze sobą łąka. Nie będzie to chronologiczny ciąg zdarzeń, ale wszystko i tak zmierza do tego samego celu.

łąka

Moje doświadczenia z łąkami kwietnymi

W maju 2019 r. założyłem w Sosnowcu pierwszą łąkę kwietną, która miała pokazać mieszkańcom i włodarzom, że ma to głębszy sens, niż tylko ładnie wyglądający skrawek zieleni. Dzięki zaangażowaniu i pomocy kilku osób udało mi się zrealizować to, co zrodziło się w mojej głowie zaraz po wygranej projektu ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pomyślałem sobie: Chcesz mieć piękną łąkę na wyciągnięcie ręki? Wysiej nasiona łąkowych kwiatów!

Rok wcześniej przeprowadziłem ekologiczny eksperyment i wysiałem na własnej działce: chabry, maki, kosmosy oraz kocanki. Dwie pierwsze rośliny są typowymi przedstawicielami łąki kwietnej. Natomiast trzecia i czwarta miały nadać kolorów na moim poletku doświadczalnym. Okazało się, że rośliny odwdzięczyły się pięknymi kwiatami i wydały nasiona, które zebraliśmy wraz z moim bratem. Miałem więc pierwsze nasiona, które mogłem później wykorzystać. Część z nich wydziobały szczygły zanim zdążyliśmy je zebrać.

łaka2

Poszedłem więc o krok dalej. Przespacerowałem się po terenie, który obejmuje mój projekt z Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Chciałem zobaczyć jakie owady i zwierzęta mogą skorzystać na obecności łąki na Niwce. Krótki spacer wystarczył, aby na niewielkiej powierzchni zaobserwować:
– sadownika pawie oczko, zwanego rusałką pawikiem,
– bielinka kapustnika,
– trzmiele i pszczoły,
– kraśnika szcześcioplamka,
– ptaki z gatunków: rudzik, makolagwa i szczygieł.

Owady mogą być ozdobą tej dzielnicy, bo poza tym że są pożyteczne to jeszcze ładnie wyglądają. Dlatego tak ważne jest, aby koszenie łąk i nieużytków odkładać w czasie. Owszem, dla utrzymania powierzchni w miastach jest to konieczne. Przy corocznym koszeniu łąki należy pamiętać o zachowaniu pasma nieskoszonego – w którym ukryją się owady oraz zawiążą się owoce i nasiona kwitnących jeszcze roślin. Ważne jest również, aby pamiętać, że pyłek kwiatowy i nektar są dla owadów koniecznym do życia pokarmem.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zdecydowałem, że pomogę owadom i postaram się upiększyć choćby mały kawałek Sosnowca. Zakupiłem więc nasiona roślin łąkowych oraz wykorzystałem zebrane nasiona z zeszłorocznej, prywatnej łąki. Kolejnym etapem było przygotowanie gruntu pod wysiew. Tutaj z pomocą przyszedł mi MZUK Sosnowiec. To oni, wykorzystując glebogryzarkę sprawili, że zapuszczony teren stał się szansą na stworzenie kolorowego zakątka w dzielnicy Niwka. Wiem, że nie było im łatwo bo kilka tygodni poprzedzających prace to ciągłe, ulewne deszcze, które spowodowały, że ziemia była nasiąknięta wodą, a tym samym grząska.

Po tygodniu oczekiwania na stabilizację pogody i moment, gdy naruszona warstwa gleby osiądzie na tyle, aby móc pracować na tym skrawku, przyszedł czas na wysiew. Cały wykaz wysianych roślin znajdziecie na końcu wpisu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na początku mieszkańcy Niwki i samego Sosnowca zobaczyli niewiele. Teren otoczony był 4 palikami, na których rozciągnięty był sznurek z powieszonymi informacjami o przeznaczeniu terenu, gatunkach roślin oraz o pożytecznych owadach. Jednak już miesiąc później wszyscy zobaczyli jak przyroda pięknie się rozwija. O moim działaniu pisały także lokalne media, co udowadnia, że takie miejsca są pożądane. Oczywiście, w przypadku zakładania łąki wiele zależy od jakości samych nasion oraz warunków atmosferycznych. Dochodzą do tego jeszcze mrówki, które wynoszą nasiona i ptaki (w tym bażanty), które wydziobują łatwo dostępne nasiona. Z drugiej strony nie należy się tego obawiać. W końcu ta łąka jest dla nas wszystkich (ludzi i zwierząt). Niech cieszy oczy każdego z nas i daje pożywienie zwierzętom.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Tworzenie łąki kwietnej i obserwacja zwierząt powodują, że każdy poczuje satysfakcję z rozwijającego się skrawka przyrody. Niemniej jednak powyższy opis dotyczy małej powierzchni. Jeżeli ktoś z Was planuje założenie dużej łąki kwietnej, to musi wykonać nieco więcej pracy.

Jak przygotować się do tworzenia łąki kwietnej?

Osobiście uważam, że taki proces powinien trwać dwa lata. Na początku należy wybrać obszar, na którym powstanie kolorowy zakątek. Jeżeli macie możliwość to zerwijcie darń, a gdy nie będzie to możliwe przekopcie odpowiednią powierzchnię. Po wyrównaniu terenu zalecam odczekać 2-3 tygodnie. W tym czasie zaczną pojawiać się chwasty, które należy usunąć. Jeżeli występuje u Was spadek terenu to postarajcie się, aby nie był on większy niż 2% (np. 2 cm na jednym metrze wysokości), co pozwoli uniknąć pojawianiu się kałuży oraz zapobiegnie spływaniu nasion i kumulowaniu ich w niższej części działki. W pierwszym roku doradzam wysianie mieszanki składającej się z trzech gatunków: łubinu, facelii i gryki. Rośliny te wzbogacą glebę (jako poplon) mają niewielkie wymagania glebowe oraz są odporne na niekorzystne warunki środowiska, np. na suszę, przymrozki i niskie pH gleby. Dodatkowo charakteryzują się krótkim okresem wegetacji oraz szybkim tempem wzrostu.

Fajnym sposobem rozsiewania nasion jest ich zmieszanie z piaskiem. Dlaczego? Dzięki ręcznemu sianiu będziemy wiedzieli, gdzie spadły nasiona, a w przypadku kiedy coś oderwie Was od pracy, z łatwością będziecie mogli wrócić do miejsc, które wymagają dalszych działań. Po wysiewie, delikatnie grabimy powierzchnię, a później dociskamy (choćby przechodząc równomiernie po obsianych miejscach lub używając specjalnego wałka), bądź obsypujemy teren ziemią ogrodową. Dobrym czasem na wysiew łąki są dni po opadach. Wtedy gleba jest wilgotna i nasiona szybciej kiełkują.

budzet

Jeżeli pomijacie pierwszy etap i od razu wysiewacie nasiona łąkowe to pamiętajcie o jednym. Mieszankę należy wybrać bardzo starannie, dokładnie sprawdzając jej skład. Oferowane nasiona, mogą w swoim składzie zawierać rośliny o inwazyjnym charakterze – jak np. nawłoć. Nie warto więc oceniać mieszanki przez pryzmat ceny. Tańsze kompozycje mogą zawierać pospolite trawy, a udział roślin kwiatowych będzie niewielki. Najlepsze mieszanki to takie, które mają rośliny kwitnące przez cały okres wegetacji. Osobiście doradzam, żeby wybierać mieszanki, które składają się z roślin wieloletnich i jednorocznych. Do moich ulubionych należą: jeżówki, rudbekie, szałwie, maki, chabry, krwawniki i rumianek. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki efekt chcecie osiągnąć.

8

A co z pielęgnacją łąki kwietnej.  Łąkę wystarczy kosić od jednego do trzech razy w roku, ale można też nie kosić jej wcale. Często powodem zakładania kolorowych miejsc jest niechęć do koszenia. Tak więc tutaj każdy może działać po swojemu. Z drugiej strony, wprowadzając do ogrodu gatunki rodzime, przyczyniamy się do ochrony roślin naturalnych biotopów łąk. Sami przekonacie się, że z roku na rok Wasza przestrzeń będzie ulegała zmianom. Pojawią się nowe kwiaty i amatorzy ich pyłku, czy tez nasion. Pamiętajcie też, że łąka ma być naturalna, a więc zaniechajcie używania nawozów, czy oprysków.

Dla pełnego efektu, warto też sadzić krzewy i drzewa. Nie tylko uzupełnią łąkę i wypełnią przestrzeń, ale staną się także oazą dla zwierząt. Zapylacze na pewno skorzystają z obecności: jaśminowców wonnych i lip drobnolistnych.

3

Zalety łąki kwietnej:

 1. Kwiaty łąkowe i polne bardzo dobrze radzą sobie z suszą, mrozem i upałem.

 2. Łąka kwietna udaje się na każdej dobrze przygotowanej glebie.

 3. Retencjonuje wodę i wykorzystuje ją wtedy, kiedy brakuje opadów. Tym samym przyczynia się do korzystnych zmian mikroklimatycznych.

 4. Stanowi element działań proekologicznych. Dzięki niej małe zwierzęta, takie jak jeże, czy ptaki, łatwiej odnajdują schronienie i pokarm.

 5. Pozwala chronić owady, w tym pożytecznych zapylaczy.

 6. Jest łatwiejsza w utrzymaniu niż tradycyjny trawnik oraz jest bardziej opłacalna pod względem ekonomicznym. W Polsce na koszenie trawników wydajemy około 2 miliardy złotych rocznie, co daje 37 milionów litrów paliwa.

 7. Rezygnacja z koszenia to także mniejsze natężenie emitowanego hałasu.

 8. Poprawia estetykę miasta i wzbogaca miejski ekosystem. Łąki kwietne są świetnym rozwiązaniem urbanistycznym, np. wzdłuż pasów drogowych lub w przestrzeniach oddzielających poszczególne pasy.

 9. Oczyszcza powietrze i glebę z zanieczyszczeń. Rośliny takie jak np.  dziewanna, działają one jak lep na pył z powietrza. Jeden metr kwadratowy łąki jest w stanie wyłapać do 11g pyłu PM2,5. To tyle samo, co jedno pięcioletnie drzewo.

  Mydlnica lekarska_Saponaria officinalis

WYKAZ GATUNKÓW NA ŁĄCE KWIATOWEJ:
1 Krwawnik pospolity dziki biały
2 Agastache mexicana
3 Szarłat zwisły czerwony
4 Stokrotka dzika biała
5 Ogórecznik
6 Nagietek lekarski
7 Chaber bławatek niebieski
8 Złocień trójbarwny
9 Złocień właściwy May Queen
10 Złocień polny
11 Cykoria podróżnik
12 Klarkia, Dzierotka
13 Nachyłek dwubarwny
14 Cieciorka pstra
15 Ostróżka polna
16 Żmijowiec
17 Gipsówka wytworna
18 Słonecznik Pacino
19 Wieczornik damski
20 Dziurawiec zwyczajny
21 Hyzop lekarski
22 Ślazówka niska
23 Len wielkokwiatowy
24 Len zwyczajny Szafir
25 Łubin żółty
26 Łubin trwały wąskolistny
27 Krwawnica pospolita
28 Rumianek
29 Maciejka dwuroga
30 Niezapominajka alpejska niebieska
31 Czarnuszka damasceńska
32 Mak polny forma dzika (czerwony)
33 Facelia błękitna
34 Babka lancetowata
35 Wielosił błękitny
36 Pięciornik srebrny
37 Pięciornik srebrnolistny
38 Pięciornik wyprostowany
39 Rezeda wonna biała
40 Rudbekia dwubarwna mieszanka
41 Szczaw zwyczajny
42 Szałwia łąkowa
43 Lepnica francuska
44 Murzynek
45 Koniczyna inkarnatka
46 Dziewanna
47 Dziewanna zwartokwiatowa
48 Dzwonek pokrzywolistny
49 Bniec czerwony
50 Kuklik pospolity
51 Przytulia pospolita
52 Naparstnica purpurowa
53 Onętek, Kosmos podwójnie pierzasty „Vega”
54 Len trwały
55 Szałwia błyszcząca czerwona.

zawciąg

Jeżeli zmienimy swoje podejście do otaczającej nas przyrody to dostrzeżemy jak wielki skarb mamy wokół nas. Niewątpliwie jednym z nich są łąki kwietne. Nowoczesne przyzwyczajenia do wypielęgnowanych trawników, zaczynają powoli ustępować naturalnym fragmentom. To bardzo pozytywny trend i należy się z tego cieszyć. Nawet jeżeli nie zastąpią w pełni krótko przystrzyżonej trawy to mimo wszystko stanowić będą olbrzymi aspekt edukacyjny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: