za-JERZY-sta Niwka – kolorowe miejsce na mapie Sosnowca

Od kilku lat w ręce mieszkańców Sosnowca oddaje moje projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego. Nie inaczej jest w tym roku. W VII edycji jest to inicjatywa pn. „za-JERZY-sta Niwka – kolorowe miejsce na mapie Sosnowca”. Jest to swoista kontynuacja projektów „Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza” oraz „W zgodzie z przyrodą: trzy sposoby na aktywną Niwkę”. Zadanie to pozwala stworzyć miejsce do celów wypoczynkowych i edukacyjnych pośród przyrody.


Projekt brał udział w VII edycji sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego i zajął pierwsze miejsce w dzielnicy Niwka zdobywając 311 głosów!
LINK DO GŁOSOWANIA: https://obywatelski.sosnowiec.pl/
Numer projektu: XI/1
Rejon konsultacyjny nr 11 (Bobrek, Niwka)
Projekt nr 1
https://obywatelski.sosnowiec.pl/aktualnosci/20211021/244/wyniki_tegorocznej_edycji.html#content


Potrzeba realizacji tego zadania spowodowana jest coraz większą presją inwestycyjną oraz zwiększoną wycinką drzew i krzewów na terenach miejskich, co powoduje ograniczenie dostępu mieszkańców Sosnowca do szeroko pojętych terenów zielonych i zmniejszenia przestrzeni do rekreacji. Realizacja tego projektu przyczyni się do poprawy estetyki miasta, a w dalszej perspektywie także do poprawy jakości życia mieszkańców.

Projekt obejmuje 3 zasadnicze elementy:

  1. Montaż platformy z domkiem dla jerzyków oraz budki dla jeży. Dodatkowo umieszczona zostanie tablica edukacyjna wyjaśniająca różnice między gatunkami oraz zostaną nasadzone krzewy.
  2. Odtworzenie runa leśnego w początkowej części parku i wprowadzenie kolorowych roślin kwitnących wiosną.
  3. Wymiana bramek do gry w piłkę nożną i renowacja istniejącego boiska.

LINK BEZPOŚREDNI DO GŁOSOWANIA:
https://obywatelski.sosnowiec.pl/projekty/rejon_konsultacyjny_nr_11_bobrek_niwka/69/zajerzysta_niwka_kolorowe_miejsce_na_mapie_sosnowca_wraz_z_budowa_parkingu.html

Ad. 1.
Pomoc dla jerzyków i jeży, czyli naszych sojuszników w walce z niechcianymi owadami.

Wizualizacja platformy dla jerzyków.

Ostatnio na całym świecie obserwuje się niepokojące zjawisko spadku liczebności ptaków. Także w Sosnowcu jest to coraz wyraźniej widoczne. Podczas Zimowego oraz Wiosennego Ptakoliczenia z Przyrodą dla Sosnowca możliwe było porównanie składu gatunkowego ptaków w naszym mieście z danymi dla całej Polski. Ptaki są naszymi sojusznikami w walce z insektami. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców opracowałem projekt, który w naturalny sposób wyeliminuje problem niechcianych owadów. W związku ze wzrostem świadomości na temat wpływu oprysków przeciw meszkom i komarom na środowisko, wiele miast zdecydowało nie korzystać z tego sposobu walki z insektami. Idealnym rozwiązaniem jest zachęcenie jerzyków (Apus apus), aby stały się naszymi sojusznikami.

Ten niepozorny ptak potrafi zjeść do 20 tysięcy owadów dziennie (komarów, much i meszek)! Dawniej zamieszkiwał szczeliny skalne, a w Polsce występował głównie w Pieninach i Tatrach Zachodnich. Wraz z pojawieniem się wysokich budowli z licznymi otworami, jerzyk zyskał nowe „szczeliny”, które wspaniale zaadaptował na miejsca lęgowe. Niestety w wyniku intensywnych termomodernizacji budynków ptak ten niejednokrotnie tracił swoje bezpieczne miejsca do złożenia jaj. Dlatego tak ważne jest aby przylatując do nas w pierwszych dniach maja (kiedyś przylatywał wcześniej – w kwietniu „na świętego Jerzego” – stąd jego polska nazwa), miał gdzie wychowywać pisklęta.

Wizualizacja jerzykowiska.

Raz zachęcone jerzyki wracają w te same miejsca nawet przez 20 lat, bo tyle są w stanie dożyć te niezwykłe ptaki. Tak więc jerzyki są najbardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem walki z niechcianymi owadami. Ich siedlisko musi znajdować się dostatecznie wysoko i mieć niewielki wlot, dlatego w moim projekcie uwzględniłem platformę wysoką na 5 metrów, na szczycie której znajduje się jerzykownik – na 24 miejsca lęgowe (jerzyki są ptakami żyjącymi w koloniach).

Dzięki jerzykom zniknie problem uciążliwych komarów, gdyż zachowana zostanie równowaga ekologiczna między ilością owadów a liczbą ptaków.

Projekt tablicy edukacyjnej – Mergus

W celu zapewnienia edukacyjnego waloru projektu pojawi się również tablica edukacyjna wyjaśniająca różnice pomiędzy jerzykami (ptakami) a jeżami (ssakami). A dla owadożernych ssaków pojawi się domek, w którym będą mogły przetrwać jesień oraz zimę. Uzupełniając istniejącą już ścieżkę, pojawi się również tablica edukacyjna opisująca rolę zapylaczy.

Dodatkowo pod platformą posadzone zostaną krzewy ozdobne, które spełniały będą dwie zasadnicze funkcje – będą ładnie wyglądały przez całe lato (kwiaty kaliny, jaśminowca, różanecznika oraz hortensji pojawiają się już w maju) oraz będą chroniły podstawę jerzykowiska przed ewentualnymi aktami dewastacji. W celu zapewnienia trwałości nasadzeń istotny jest 3 letni okres pielęgnacji nasadzeń.

Umieszczone elementy pozwolą zwiększyć świadomość mieszkańców na kwestie ochrony środowiska oraz mogą stanowić podstawę ścieżki edukacyjnej wykorzystywanej przez uczniów pobliskich szkół.

Ad. 2.
Odtworzenie runa leśnego i nasadzenie kolorowych wiosennych roślin.

Wizualizacja wejścia do parku.

Dużą powierzchnię działek geodezyjnych o numerach: 1191, 1192 oraz 1369 stanowią użytki określone jako „Lz” czyli tereny zadrzewione. Wykorzystując potencjał tego miejsca na Niwce, wskazane jest obsadzenie powierzchni pod drzewami i krzewami – roślinami takimi jak: byliny okrywowe i geofity, w celu przywrócenia najniższej warstwy roślin w Parku na Niwce i nadanie mu leśnego charakteru. Rośliny posadzone zostaną po obu stronach wejścia do parku, co zachęci mieszkańców do spacerów wśród przyrody. Wśród roślin, które zostaną nasadzone znajdować się będą: zawilce gajowe, cyklamen neapolitański i dyskowaty, ciemiernik biały, lilia złotogłów, bodziszek żałobny „Springtime” i „Raven”, śnieżyczka przebiśnieg, śnieżnik lśniący, kokorycz pełna „George Baker” lub „Beth Evans”, cebulice syberyjskie, czosnek niedźwiedzi, ranniki zimowe oraz miodunka pstra.

Zaletami takiego działania są:
– uatrakcyjnienie Parku dla jego użytkowników, szczególnie wiosną, gdy kwitną geofity,
– zmniejszanie parowania z powierzchni gleby, przez co ulegną poprawie warunki bytowe drzew,
– zmniejszanie powierzchniowego spływu wody,
– zapobieganie erozji gleby i wypłukiwaniu składników odżywczych,
– gromadzenie materii organicznej, która rozkładając się tworzy próchnicę,
– zatrzymanie opadłych liści drzew, dzięki czemu wiatr nie roznosi ich na aleje i nie ma potrzeby ich sprzątania,
– tworzenie schronienia i źródła pożywienia dla zwierząt,
– zapobieganie rozprzestrzeniania się chwastów,
– teren może być wykorzystywany przez pobliskie szkoły i przedszkola jako miejsce edukacji.

Beneficjentami projektu będą odwiedzający Park, czyli mieszkańcy Sosnowca, ludzie w każdym wieku, w tym uprawiający różne aktywności.

Ad. 3.
Wymiana bramek i renowacja boiska do gry w piłkę nożną.

Wizualizacja boiska do gry w piłkę nożną bo renowacji.

Głównym założeniem projektu jest kontynuacja powstającej od dwóch lat ścieżki edukacyjno-przyrodniczej – Przyroda dla Sosnowca. Jednak, aby miejsce było w pełni wykorzystywane, konieczne jest zapewnienie mieszkańcom różnorodnych form rozrywki i aktywności. Na terenie parku znajduje się zaniedbane boisko do gry w piłkę nożną. Niestety w wyniku braku konserwacji bramek, obecnie stanowią zagrożenie dla chętnych do uprawiania sportu (zardzewiała konstrukcja i rozerwana siatka). W ramach niniejszego projektu planowana jest wymiana bramek wraz z siatkami, namalowanie linii rozgraniczających pola do gry oraz montaż 4 chorągiewek w rogach boiska. Cała przestrzeń ma pozostać w zgodzie z przyrodą, a więc boisko będzie miało charakter trawiasty. Na boisko planuje się przeznaczyć teren o powierzchni ok. 175 m2, pomiędzy skarpą a dawnym dołem strzelniczym.

Przedmiotem projektu nie jest budowa nowego boiska, a jedynie poprawa dotychczasowych elementów istniejącej przestrzeni. Ewentualnie, wskazane byłoby koszenie pola boiska co trzy tygodnie, w celu prawidłowego wykształcenia się darni oraz interwencyjne dosiewanie trawy w miejscu intensywnego użytkowania. Realizacja całego projektu pozwoli przywrócić mieszkańcom teren, który na przestrzeni ostatnich lat stanowił nieużytek. Wykonane wyżej wymienionych elementów pozwoli poprawić atrakcyjność dzielnicy i stanie się miejscem wypoczynku i relaksu dla mieszkańców Sosnowca.

Poprzez zachowanie istniejącej zieleni wysokiej oraz wprowadzenie nowych elementów zwiększona zostanie bioróżnorodność, tym samym spełniona zostanie zasada zrównoważonego rozwoju ujęta w art. 5 Konstytucji RP Konstytucji RP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: