Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Czy lipa z Polski wygra konkurs na Europejskie Drzewo Roku?


Wystartowała 11. edycja konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2021. Polskę reprezentuje lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (Wiejska dobrodziejka), laureatka jubileuszowego X konkursu na Drzewo Roku z Polski organizowanego przez Klub Gaja, która zdobyła rekordową liczbę 15 346 głosów. To właśnie z tym drzewem rywalizowali sosnowiccy Smutni Bracia. Nasze buki zdobyły wtedy zaszczytne 3. miejsce!

Teraz przyszedł czas na to, aby zjednoczyć się i wspólnymi siłami powalczyć o wygraną lipy drobnolistnej z Dulczy Wielkiej. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę:


https://www.treeoftheyear.org/

i wybrać dwóch kandydatów (lipę oraz drugie dowolne drzewo). Głosowanie trwa od 1 do 28 lutego  2021 r. W ostatnim tygodniu (od 22 do 28 lutego) głosowanie będzie tajne, co oznacza, że na stronie internetowej nie będzie można znaleźć aktualnej liczby głosów. Pamiętajcie, że głos musi zostać potwierdzony kliknięciem w link wysłany przez organizatorów konkursu. Im więcej kont e-mailowych tym więcej oddanych głosów.

Oprócz naszej lipy wśród finalistów znalazło się jeszcze 13 drzew z: Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Chorwacji, Włoch, Węgier, Holandii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa. Każde z tych państw chce wygrać plebiscyt, bo już od 11 lat szukamy w całej Europie drzew z najbardziej intrygującymi historiami. Swego czasu pamiętam jak o ten tytuł walczyło Klęczące drzewo z Krasnegostawu. Wtedy to Polska zajęła 6. miejsce zdobywając 16 856! W tym roku walka jest jeszcze bardziej zażarta, gdyż już teraz trzech kandydatów przekroczyło 10 tysięcy głosów (Polska, Włochy i Hiszpania). Tak więc każdy głos jest ważny.

Chcąc jeszcze bardziej zachęcić Was do wpierania lipy z Polski przytoczę Wam jej krótki opis:
Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!

Osobiście mam słabość do lipy św. Jana Nepomucena. Latem 2020 roku miałem przyjemność oglądać ją w całej okazałości. Wraz z żoną zostaliśmy zaproszeni przez Pana Huberta do odwiedzin Wiejskiej Dobrodziejki. Ze swojej strony muszę Was zapewnić, że lipa ma wspaniałych opiekunów, a społeczność jest niezwykle związana z tym drzewem. Byłem zachwycony tym jak nas przyjęto oraz tym jak majestatycznym drzewem jest konkurentka naszych Smutnych Braci. Dlatego zachęcam Was do wspierania naszego pięknego drzewa. Dodatkowo pamiętajcie, że lipa drobnolistna to nasz rodzimy gatunek. Dzięki niemu wielu zapylaczy może zbierać nektar. Jest to o tyle istotne, gdyż w ostatnich latach odnotowuje się wyraźny spadek liczebności m.in. pszczoły miodnej i innych pożytecznych owadów.

Na koniec jeszcze raz przypominam:
– wystarczy wejść na www.treeoftheyear.org i zagłosować na lipę św. Jana Nepomucena oraz inne konkurencyjne drzewo;
– można głosować tylko raz z jednego adresu e-mail w trakcie całego konkursu.

Zagłosuj na lipę św. Jana Nepomucena, namów innych, a oni niech namówią kolejne osoby. Sprawdź, czy zagłosowali.


Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu ostatniej dekady konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także rzesze miłośników drzew na całym świecie.

Wyniki zostaną ogłoszone podczas Ceremonii Rozdania Nagród 17 marca 2021 roku, podczas której zwycięzcy zostaną nagrodzeni. 

4 myśli na temat “Czy lipa z Polski wygra konkurs na Europejskie Drzewo Roku?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: