Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca

Już w najbliższą sobotę, 1 maja 2021 roku, odbędzie się „Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca”. Na terenie naszego miasta jest bardzo wiele nieużytków, które możemy zmienić na piękne zagajniki złożone z naszych rodzimych gatunków drzew. Dlatego też postanowiłem zorganizować akcję, która jest symbolicznym działaniem zwracającym uwagę na problem ochrony przyrody.

Do nasadzeń sadzonek drzew zostały wybrane dwie działki miejskie w dzielnicy Niwka (działki o numerach: 1094 i 1357, obręb 0012), które znajdują się za ulicą Promienną. Tak więc każdy mieszkaniec dzielnicy oraz miasta może włączyć się do akcji. Wystarczy, że w sobotę około godziny 9:00 zjawi się przy parkingu na ulicy Dybowskiego, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Z tego miejsca wspólnie przejdziemy na miejsce sadzenia.  

Do naszej dyspozycji będzie około 4 000 sadzonek: sosny zwyczajnej, świerka pospolitego, klona jawora i dębu szypułkowego. Niewykorzystane sadzonki drzew zostaną przekazane do Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, który nasadzi je w innych dzielnicach Sosnowca.

Tego typu akcje cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzięki wspólnemu sadzeniu drzew i krzewów wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Tym bardziej, że wiedza teoretyczna poparta jest konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Dodatkowo plusem społecznego sadzenia drzew jest to, że ludzie czują się przywiązani do tego co sami wykonali. Praca z konkretnymi sadzonkami powoduje, że stajemy się odpowiedzialni za to co posadziliśmy. Tym bardziej, że każdego roku będziemy mogli oglądać jak zmieniają się sosny, świerki, klony i dęby. Za kilka lat możemy uzyskać piękny zagajnik, a za kilkadziesiąt lat ludzie będą cieszyli się z lasu, który razem stworzyli.

Akcja sadzenia drzew będzie również wspaniałą okazją do porozmawiania o przyrodzie w mieście, akcji #ZaprośDudkaDoOgródka oraz zbliżającym się konkursie na Drzewo Roku 2021, w którym startuje nasz sosnowiecki wiąz szypułkowy – „Strażnik Kopalni”.


Przeczytaj także:

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: