Jaki był 2021 rok?

Jak co roku, także i w tym, przygotowałem Wam zestawienie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w 2021 roku. Jednak tym razem podsumowanie przybierze inną formułę. Swoje podsumowania zestawiłem w czterech kategoriach. Oto one:

  1. Najpopularniejsze publikacje na blogu.
  2. Wpisy na Facebooku.
  3. Zdjęcia na Instagramie.
  4. Inne wydarzenia przyrodnicze i społeczne.

Taki podział ułatwi Wam „przeskakiwanie” po interesujących Was treściach. A teraz do dzieła! Ciekawe, czy bylibyście w stanie wytypować co trafiło do „topek” w każdym zestawieniu. Swoje komentarze zostawiajcie pod tym wpisem oraz na Facebooku i Instagramie. Czas na konkrety!


  1. Najpopularniejsze publikacje na blogu.
Top 3 najpopularniejszych wpisów na blogu Przyroda dla Sosnowca

Mój blog to okazja dzielenia się z Wami obszernymi artykułami na tematy przyrodnicze. Udało się utrzymać stała liczbę wyświetleń wpisów na blogu na poziomie przekraczającym 33 tysięcy! Co więcej blog odwiedziło ponad 25 tysięcy unikatowych odbiorców! Rekordową popularnością cieszył się wpis dotyczący sikory lazurowej (wyświetlony 4 062 razy), który łączę z pojawieniem się tego gatunku w Polsce, po raz pierwszy od kilkunastu lat. Co ciekawe, w tym roku także udało się zaobserwować sikory lazurowe (tym samym zainteresowanie wpisem widoczne jest także w pierwszych dniach 2022 roku).

Nie da się ukryć, że treści dotyczące ptaków zdominowały także tę platformę. W top 10 artykułów znalazło się 9 wpisów dotyczących ptaków (sikora lazurowa, sierpówka, raniuszek, wybór budek lęgowych, dudek, okres lęgowy ptaków, pustułka oraz żuraw) i 1 dotyczący ssaków 🦔 (jeże)!Zaraz za najlepszą dziesiątką znalazł się opis wyjątkowego wiązu szypułkowego – Strażnika Kopalni, który wywalczył 4. miejsce w konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja zdobywając 1571 głosów.

W skali całego okresu, gdy rozwijam blog Przyroda dla Sosnowca, na podium znajdują się artykuły o
dziku (największy wzrost w styczniu 2019 r.),
paradoksie szczęścia (największy wzrost w styczniu 2020 r.) oraz
– sierpówce (największy wzrost w kwietniu 2021 r.).
W przypadku dzika i sierpówki nie było miesiąca, w którym wpisy te nie byłyby wyświetlane.

Na ten rok planuję przygotować wpisy o: szczygle, płazach, szpaku, łysce, trznadlach, kasztanowcu białym oraz o ptakach łąk i pól. A może Wy macie dla mnie jakieś propozycje tematów?


2. Wpisy na Facebooku.

Na wstępie tej części chciałbym Wam bardzo podziękować za wspólne tworzenie mojego fanpage-a. To dzięki Waszym zgłoszeniom, komentarzom i udostępnieniom mogę rozwijać swoją pasję. Przełożyło się to na piękne wyniki w statystykach rocznych.

Strona została wyświetlona przez 215 340 osób i jest to wzrost o 32% w porównaniu do 2020 roku!
W ciągu roku przybyło także 616 fanów, za co ogromnie dziękuję!

Największym zainteresowaniem cieszyły się następujące wpisy:
1. Ogłoszenie startu akcji „Zaproś dudka do ogródka” (3 marca 2021 r.) wyświetlono 51 603 razy (46 499 unikatowych odbiorców) i udostępniono aż 179 razy!
2. Informacja o niszczeniu siedliska czajek pod inwestycję EDS (24 listopada 2021 r., 21 tysięcy odbiorców)
3. Start głosowania na „za-JERZY-stą Niwkę” (7 października 2021 r., 15,53 tysięcy odbiorców)
4. Informacje o podjętych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa zwierząt i ludzi na Niwce (26 stycznia 2021 r., 12 tysięcy odbiorców)
5. Grafika dotycząca rozpoznawania drzew na podstawie ich pączków (11 stycznia 2021 r., 10,63 tysięcy odbiorców)
6. Zdjęcia dudków (21 kwietnia 2021 r., 10,06 tysięcy odbiorców).

Link do fanpage-u: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca

Bardzo dziękuję, że razem ze mną wchodzicie w 2022 rok!


3. Zdjęcia na Instagramie.

Instagramowa platforma jest dla mnie ogromnym wyzwaniem i ciągle raczkuje. Mimo to udało się dotrzeć z zamieszczonymi treściami do 5253 osób (wzrost o 2,3% w porównaniu do poprzedniego roku). Przy czym największym zainteresowaniem cieszyła się grafika dotycząca 119. rocznicy nadania praw miejskich dla Sosnowca.

Na podstawie zestawienia Top9 mogę wywnioskować, że podobają się Wam 3 rodzaje publikowanych treści. A mianowicie: zdjęcia ptaków (33%), zdjęcia z podróży po Polsce (33%) oraz treści edukacyjno-książkowe (33%).

Wspólnym mianownikiem z blogiem Przyroda dla Sosnowca są wpisy dotyczące dudka (nr 3 z zestawienia top9) oraz sikory lazurowej (nr 7). Bardzo cieszy mnie fakt, że moje Instagramowe konto polubiło w minionym roku 79 nowych osób. Dlatego jeżeli chcecie pomóc mi rozwijać te platformę to proszę o zachęcanie Waszych znajomych do obserwowania i „serduszkowania” mojego profilu.

Odnośnik do strony: https://www.instagram.com/przyroda.dla.sosnowca/

Klikając w link odnajdziecie poszczególne zdjęcia, które znalazły się w zestawieniu oraz te które nadal czekają na Wasze ❤️🧡💛💚💙💜🖤🤍🤎


4. Inne wydarzenia przyrodnicze i społeczne.

Rok 2021, to także czas kiedy podejmowałem wiele inicjatyw o charakterze edukacyjnym, społecznym i oczywiście przyrodniczym. W gruncie rzeczy traktuje każde działanie jako sukces. A co się działo na przestrzeni zeszłego roku? Poniżej znajdziecie zestawienie w ujęciu chronologicznym. Ale zanim do niego przejdziecie, odniosę się do najważniejszej akcji jaką zorganizowałem w 2021 roku.

Strona: http://www.zapros-dudka.pl

Akcja ruszyła w dniu 1 marca 2021 roku. Do 31 grudnia 2021 r. stronę wyświetlono 11 280 razy, przez 5192 unikatowych użytkowników. Największym zainteresowaniem cieszyła się zakładka opisująca „CEL PROJEKTU”. Natomiast największy skok odwiedzin miał miejsce w dniu 19 marca (w piątek – 343 odwiedziny).


Z ciekawostek dodam, że projekt zainteresował mieszkańców 32 państw. Dominujący udział stanowili użytkownicy z Polski, USA, Niemiec, Chin i Wielkiej Brytanii. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że odbiorcami mojej „dudkowej” akcji byli mieszkańcy z aż 511 miast na świecie! Pod względem lokalizacji, w top 10 znalazło się 9 miast z Polski. A są to: Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice, Łódź, Kraków, Sosnowiec, Gdańsk i Bydgoszcz.


A teraz czas na działania jakie podjąłem w 2021 roku:

1. Kolejne edycje Zimowego i Wiosennego Ptakoliczenia z Przyrodą dla Sosnowca (styczeń i maj).
2. Akcja edukacyjna „Zaproś dudka do ogródka” (marzec-grudzień), w tym udział w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim (wrzesień). Wielkie ukłony dla Ernesta Wietrzychowskiego (krtekwro) za pomoc techniczną i wizualną oraz Krzysztofa Jaworskiego (chris_od_poland) za piękne zdjęcia dudków.
3. Uzyskanie tytułu Osobowości Roku 2020 (kwietniowa nominacja i wrześniowa gala) w plebiscycie Dziennika Zachodniego w Zagłębiu.
4. Sadzenie drzew szkółkarskich (1 maja 2021 r. – w dzielnicy Niwka) oraz krwiściągu lekarskiego (12 czerwca 2021 r. – w dzielnicy Zagórze/Środula) od Sadzawka
5. Udział w projekcie „EKO-ZAGŁĘBIE” w Goczałkowicach Zdroju (maj) dzięki zaproszeniu od Magdy Sojki i Fundacji Medeina.
6. Warsztaty dla dzieci i lekcje w terenie na temat roli zapylaczy oraz jeży (17 czerwca).
7. Świetny wynik sosnowieckiego Strażnika Kopalni (4 miejsce w Polsce) w konkursie Drzewo Roku 2021 (czerwiec).
8. Wygrana w Budżet Obywatelski w Sosnowcu z projektem „za-JERZY-sta Niwka: kolorowe miejsce na mapie Sosnowca wraz z budową parkingu” (październik).
9. Przygotowanie dwóch nowych wniosków o utworzenie pomników przyrody w Sosnowcu (sosna rumelijska „Bursztynowa Dama” i kasztanowiec biały „Kazimierz”, listopad)
10. Wywiady dla:
a) Radio Eska Śląsk (o zimowym liczeniu ptaków, o figurach zwierząt z Budżetu Obywatelskiego, o fusach z kawy do odśnieżania, o wpływie inwestycji na siedliska zwierząt, o jeżach i wiewiórkach, o akcji Zaproś dudka do ogródka, o udziale Strażnika Kopalni w konkursie Drzewo Roku)|
b) Gazety Wyborcza.pl Sosnowiec (o Lesie Zagórskim, o znakach ostrzegawczych dotyczących dzikich zwierząt, o Strażniku Kopalni, o walce o siedliska czajek)
c) Twoje Zagłębie (o dudkach, o wyniku Strażnika Kopalni w konkursie Drzewo Roku)
d) Radio Katowice (audycja Tajemnice Przyrody o Smutnych Braciach oraz o Strażniku Kopalni)
e) TVP3 Katowice (wywiad o ptakoliczeniu)
11. Skuteczne interwencje ws. lustra drogowego, zabezpieczenia budynku kopalnianego hydroforu i wymiany wiaty przystanku autobusowego.

Wszystkie te działania podejmuję z myślą o tym, aby zachować równowagę w tym, co potrzebne jest przyrodzie i nam mieszkańcom zarówno Sosnowca, jak i całej Polski.

DZIĘKUJĘ za wsparcie‼️❤️💚💙💛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: