Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca – II edycja

Drodzy Przyjaciele Przyrody!

Zapraszam Was na wspólne sadzenie drzew w dniu 7 maja 2022 roku (sobota, godz. 9:00). Będzie to kontynuacja zeszłorocznej akcji Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca. Na terenie naszego miasta jest bardzo wiele nieużytków, które możemy zmienić na piękne zagajniki złożone z naszych rodzimych gatunków drzew. Dlatego też postanowiłem zorganizować kolejną akcję, która jest symbolicznym działaniem zwracającym uwagę na problem ochrony przyrody. Zmiany w środowisku naturalnym są tak duże, że musimy podejmować realne działania, aby ratować lokalne ekosystemy.

Do nasadzeń sadzonek drzew zostały wybrane działki miejskie w dzielnicy Zagórze, w rejonie ulicy Zuzanny i 3 Maja. Kluczowe będą działki geodezyjne o numerach: 1741, 1742, 1743, 1745, obręb 10. W przypadku, gdy sadzonki zapełnią całą dostępną przestrzeń, to przeniesiemy się nieco dalej na teren działek: 2522, 2523, 2518, 2521/1, 2511, obręb 10. Tak więc każdy mieszkaniec dzielnicy oraz miasta może włączyć się do akcji. Wystarczy, że w sobotę około godziny 9:00 zjawi się przy parkingu nieopodal cmentarza przy ulicy Zuzanny. Z tego miejsca wspólnie przejdziemy na miejsce sadzenia.  

Do Waszej dyspozycji będzie 3000 sadzonek, czyli tyle ile fanów liczy fanpage Przyroda dla Sosnowca. Dla mnie takie sadzenie będzie miało więc wymiar symboliczny i stanie się okazją do świętowania moich wieloletnich działań edukacyjnych. Wśród dostępnych sadzonek dominować będzie: buk pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Niewykorzystane sadzonki drzew zostaną przekazane do Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, który nasadzi je w innych dzielnicach Sosnowca.

Tego typu akcje cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzięki wspólnemu sadzeniu drzew i krzewów wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa w zakresie ochrony przyrody. Jeżeli chcecie mieć nie tylko symboliczny, ale realny wpływ na to jak będzie wyglądał świat wokół nas to zachęcam do włączenia się do akcji „Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca” (II edycja). Po zeszłorocznej akcji w dzielnicy Niwka, tym razem kolej na Zagórze. Plusem społecznego sadzenia drzew jest to, że ludzie czują się przywiązani do tego co sami wykonali. Praca z konkretnymi sadzonkami powoduje, że stajemy się odpowiedzialni za to co posadziliśmy. Tym bardziej, że każdego roku będziemy mogli oglądać jak zmieniają się buki i dęby. Za kilka lat możemy uzyskać piękny zagajnik, a za kilkadziesiąt lat ludzie będą cieszyli się z lasu, który razem stworzyli. Co warte podkreślenia wykonane nasadzenia będą kontynuacją dziedzictwa przyrodniczego wokół Potoku Zagórskiego, gdzie niegdyś istniała Puszcza Pakosznica.


Przeczytaj także:

Wiosenne Ptakoliczenie oraz Dąb Fabrykant

2 myśli na temat “Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca – II edycja

Dodaj własny

  1. Tego rodzaju akcje tj. sadzenie to powinno stać akcją społeczną nie tylko lokalnie ale zdecydowanie w szerszym zasięgu kraju. Przede wszystkim kształtowanie ludzkiej świadomości o tego rodzaju akcjach i korzyści z których przyszłe pokolenia będą korzystać, o ile wcześniej naszych wysiłków w trosce o przyrodę nie zmarnują.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: