Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki

„Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki” to projekt ścieżki edukacyjno-przyrodniczej. Zadanie to powstało w ramach sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego. Dlaczego? Przede wszystkim przyświecało mi to, aby stworzyć miejsce do celów wypoczynkowych i edukacyjnych pośród przyrody. Elementy edukacyjne, które pojawią się na ścieżce, pozwolą na zgłębianie wiedzy przyrodniczej. Tym samym umożliwi to zdobywanie nowych informacji oraz zaktywizuje Sosnowiczan (i wszystkich odwiedzających) do przyjemnego spędzenia czasu wśród zieleni. Nasadzenia, w formie: krzewów, bylin i geofitów leśnych, pozwolą zwiększyć bioróżnorodność przestrzeni miejskiej oraz nada jej atrakcyjny charakter. Wymienione zostaną także ławki oraz zamontowane zostaną kosze na śmieci. W centralnej części zamontowana zostanie wieża dla jaskółek, a wokół zbiorników wodnych zostaną zamontowane budki lęgowe dla ptaków. Atutem projektu będzie również figura wydry nieopodal jednego ze stawów. To tyle tytułem wstępu. Rozwinięcie oraz wizualizacje znajdziecie pod poniższym linkiem oraz głównymi punktami projektu.

Wizualizacja mojego projektu: „Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki”

Chcąc wesprzeć projekt, kliknij na poniższy link:

https://obywatelski.sosnowiec.pl/projekty/rejon_konsultacyjny_nr_12_modrzejow_jezor_bor/78/zapros_szpaka_na_robaka_sciezka_przyrodnicza_wokol_rybaczowki.html

lub poprzez poniższy link, wybierając projekt numer projektu: XII/3, z rejonu konsultacyjnego 12: Modrzejów, Jęzor, Bór:
https://obywatelski.sosnowiec.pl/


Projekt obejmuje 5 zasadniczych elementów:

  1. Montaż platformy z domkiem dla jaskółek oraz budki lęgowe dla ptaków.
  2. Umieszczone zostaną tablice edukacyjne: o rybach, płazach, jaskółkach i szpakach, cyklu rozwojowym płazów, zwierzętach leśnych oraz o ptakach wodno-błotnych.
  3. Odtworzone zostanie runo leśne w początkowej części parku.
  4. Wymienione zostaną ławki oraz umieszczone zostaną kosze na śmieci.
  5. Umieszczona zostanie figura wydry.
Wizualizacja mojego projektu: „Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki”

Natomiast, aby pełniej zrozumieć jego zasadność, pozwolę sobie opisać Wam czym jest sama Rybaczówka.

RYBACZÓWKA

Miejsce to niegdyś zwane było „Wygodą”, i do dzisiaj pełni funkcję ośrodka rekreacyjno-wędkarskiego. Lokalizacyjnie teren ten położony jest między Radochą a Modrzejowem, w moim odczuciu w dzielnicy z której pochodzę, czyli Niwce.

Uważam, że godnym podkreślenia jest fakt, że nie byłoby tego miejsca, gdyby nie aktywne działania wędkarzy z Koła Rybackiego – Niwka (Koło PZW nr 55 Sosnowiec – Niwka). Po likwidacji kopalni KWK Niwka-Modrzejów, to właśnie wędkarze stali się zarządcami obiektu. W 1998 roku, teren stał się własnością Gminy Sosnowiec. Obecnie wokół zbiorników znajdują się 63 stanowiska wędkarskie, a średnia głębokość to około 3,5 metra. Z informacji jakie udało mi się znaleźć to, w dwóch zbiornikach wodnych występują: płoć, leszcz, okoń, kleń, jaź, szczupak, lin, karp i karaś.

Wróćmy jednak do projektu: „Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki” …

PROJEKT

Ostatnio na całym świecie obserwuje się niepokojące zjawisko spadku liczebności ptaków. Także w Sosnowcu jest to coraz wyraźniej widoczne. Podczas Zimowego oraz Wiosennego Ptakoliczenia z Przyrodą dla Sosnowca możliwe było porównanie składu gatunkowego ptaków w naszym mieście z danymi dla całej Polski. Ptaki są naszymi sojusznikami w walce z insektami.

Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców opracowany został projekt, który w naturalny sposób wyeliminuje problem niechcianych owadów. W związku ze wzrostem świadomości na temat wpływu oprysków przeciw meszkom i komarom na środowisko, wiele miast zdecydowało nie korzystać z tego sposobu walki z insektami. Idealnym rozwiązaniem jest zachęcenie jaskółek, aby stały się naszymi sojusznikami. W moim projekcie uwzględniłem platformę wysoką na 5 metrów, na szczycie której znajduje się „jaskółkownik” (jaskółki są ptakami żyjącymi w koloniach). Dzięki jaskółkom zmniejszy problem m.in. uciążliwych komarów, gdyż zachowana zostanie równowaga ekologiczna między ilością owadów a liczbą ptaków.

Wokół stawów zamontowanych zostanie także 26 budek lęgowych różnych typów PREMIUM. W przypadku budek typu: A (w tym horyzontalna), A1, E, pełzacz, kopciuszek – będą to po dwie-trzy z każdego typu (w sumie 12 sztuk). A w przypadku budek typu B i D – będzie ich w sumie 14. Wynika to z faktu, że przeznaczone są głównie dla szpaków, które mogą gniazdować blisko siebie. Potencjalnie mogą je zajmować również dudki, które są niezwykle rzadkie w Sosnowcu.

Budka typu D

W celu zapewnienia edukacyjnego waloru projektu pojawią się również tablice edukacyjne o rybach, płazach, zwierzętach leśnych, jaskółkach i szpakach, cyklu rozwojowym płazów oraz o ptakach wodno-błotnych. Te elementy pozwolą edukować społeczeństwo.

Dużą powierzchnię działek geodezyjnych stanowią użytki określone jako tereny zadrzewione i leśne. Wykorzystując potencjał miejsca wskazane jest obsadzenie powierzchni pod drzewami i krzewami – roślinami takimi jak: byliny okrywowe i geofity, w celu przywrócenia najniższej warstwy roślin w parku i nadanie mu leśnego charakteru. Rośliny posadzone zostaną po obu stronach wejścia do parku, co zachęci mieszkańców do spacerów wśród przyrody. Beneficjentami projektu będą odwiedzający Rybaczówkę, czyli mieszkańcy Sosnowca, ludzie w każdym wieku, w tym uprawiający różne aktywności.

Aby miejsce było w pełni wykorzystywane, konieczne jest zapewnienie mieszkańcom różnorodnych form wypoczynku. Na terenie Rybaczówki znajdują się zniszczone ławki oraz brakuje koszy na śmieci. Zostaną one wymienione i zakupione zostaną dodatkowe pojemniki na odpady.

Dodatkową infrastrukturę edukacyjną stanowić będzie figura wydry, która będzie odwzorowaniem rzeczywistego zwierzęcia. Obiekt będzie wykonany w skali z zachowaniem proporcji, cech charakterystycznych dla tego modelu, i innych elementów ważnych do wiernego odwzorowania (na tyle na ile pozwalają materiały). Wydra wykonana zostanie z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne panujące w Polsce. Przykładowe parametry dla figury wydry to wysokość ok. 150 cm, szerokość ok. 170 cm, długość ok. 250 cm. Umieszczona figura pozwoli zwiększyć świadomość mieszkańców na kwestie ochrony środowiska oraz uzupełni ścieżkę edukacyjną wykorzystywaną przez uczniów pobliskich szkół.


Tak więc jeżeli chcecie pomóc mi zmienić Sosnowiec na bardziej przyjazny przyrodzie to zagłosujcie w Budżecie Obywatelskim od 30.09 do 10.10.2022 r. – poprzez poniższy link, wybierając projekt numer projektu: XII/3, z rejonu konsultacyjnego 12: Modrzejów, Jęzor, Bór: https://obywatelski.sosnowiec.pl/

Reklama

2 myśli na temat “Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: