Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Co nam dał miniony rok? Analiza 2022 roku

Koniec danego roku i początek kolejnego to z reguły czas podsumowań i wyznaczania sobie nowych celów. To także dobry moment, aby przeanalizować co dobrego i złego wydarzyło się przez ostatnie 365 dni. Dlatego jak co roku, także i w tym, przygotowałem Wam zestawienie najważniejszych wydarzeń, które towarzyszyły mi przez ostatnie 12 miesięcy. Chciałbym przypomnieć Wam najważniejsze wpisy na fanpage-u, Wasze ulubione wpisy na blogu, najczęściej „serduszkowane” zdjęcia na Instagramie, wskażę Wam filmy na YouTubie, które zyskały Waszą aprobatę oraz a raczej przede wszystkim wspomnę Wam o dwóch największych sukcesach, z których jeden będzie miał kontynuację w 2023 roku. W tym roku pojawi się także nowa kategoria – Interwencje. A tych niestety z roku na rok przybywa. Swoje podsumowania zestawiłem w poniższych kategoriach:

  1. Sukcesy w działaniach na rzecz ochrony przyrody.
  2. Interwencje przyrodnicze i społeczne.
  3. Najpopularniejsze publikacje na blogu.
  4. Wpisy na Facebooku.
  5. Zdjęcia na Instagramie.
  6. Zainteresowanie filmami na YouTube.

Nawet nie wiecie jak się cieszę, że nie muszę Wam pisać o takich sprawach społecznych jak „Polski Ład”, napad Rosji na Ukrainę, rosnąca inflacja, czy kończąca się pandemia COVID-19. Chociaż o tej ostatniej (w ujęciu przyrodniczym) możecie poczytać klikając na ten WPIS. Z przyjemnością czytałem, że po trudnym czasie dla nas wszystkich, zaczęto doceniać uroki wsi, że ludzie szukają zieleni i możliwości obcowania z przyrodą oraz że poszukują materiałów o charakterze edukacyjnym. Ale do brzegu… Czas na podsumowanie 2022 roku. 


Wydarzeniem, które nie pasuje do wymienionych wyżej kategorii są obchody 5. lecia Przyrody dla Sosnowca. Dokładnie 14 września 2022 r. minęło pięć lat od momentu założenia profilu Przyroda dla Sosnowca na Facebooku. Na początku nie było łatwo. Jednak wytrwałość i konsekwentna praca przywiodły mnie do tego miejsca. Cieszę się, że mogę dzielić się z Wami moją wiedzą, przemyśleniami oraz doświadczeniem. Miniony czas to także: 60 miesięcy walki o przyrodę (na początku tylko w Sosnowcu, ale z czasem także w Polsce i Europie); prawie 261 tygodni tworzenia i realizacji pomysłów (od Budżetów Obywatelskich i Marszałkowskich, poprzez wspólne sadzenie drzew, po 6. edycji Ptakoliczenia); 1826 dni motywowania ludzi, że każdy gest i głos ma ogromne znaczenie (pokazały to choćby konkursy: Drzewo Roku, czy Budżety Obywatelskie); 43 824 godzin przygotowywania materiałów edukacyjnych (zarówno treści na bloga, jak i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą wymagają skupienia i czasu). Wszystko to pozwala Wam zobaczyć, czym kieruję się w życiu i w moich działaniach. Ogromnie cieszy mnie Wasze wsparcie i to, że mogę na Was liczyć. Dziękuję za każdy drobny gest, słowo, lajk, czy komentarz.

Urodziny PdS w 2022 roku.

  1. Sukcesy w działaniach na rzecz ochrony przyrody.

DRZEWO ROKU 2022

https://www.drzeworoku.pl/

Nie spodziewałem się, że 2022 rok przyniesie mi tyle emocji i niespodzianek. Zachowując chronologię muszę zacząć od konkursu Drzewo Roku. Pod koniec lutego Klub Gaja ogłosił, że moje zgłoszenie Fabrykanta znalazło się w finałowej 16!

W czerwcu rozpoczęła się walka o jak najlepszy wynik drzewa z Łodzi. W pomoc zaangażowali się łódzcy przewodnicy PTTK, Urząd Miasta oraz fani Przyrody dla Sosnowca z różnych zakątków Polski i świata. Dało to cudowny rezultat i 5559 głosów internautów (pokonując moje wyniki jakie uzyskałem ze Smutnymi Braćmi i Strażnikiem Kopalni). Jednak co ważne, to nie koniec konkursu. W lutym 2023 r. dąb Fabrykant będzie rywalizował z innymi drzewami z Europy i wtedy będę liczył na wasze wsparcie (https://www.treeoftheyear.org/)!


QUARRY LIFE AWARD

https://www.quarrylifeaward.pl/

Natomiast przez niemal cały rok podjąłem się walki o ochronę bioróżnorodności. Wyszedłem jednak poza granice Sosnowca i dotarłem do wsi Budziska, gdzie swoją eksploatację prowadzi Kopalnia Surowców Mineralnych Ruda. W ramach projektu Quarry Life Award przez 11 miesięcy realizowałem wraz z moim partnerem projektowym działania nad ochroną bioróżnorodności, w tym czajek. Dzięki kompleksowym działaniom projektowym udało nam się wykonać kopce dla płazów, które stanowią dla nich schronienie. Natomiast owady zyskały domek, w którym z powodzeniem mogą przetrwać jesień i zimę. Włączając się w czynną ochronę obszarów siedliskowych dla ptaków i płazów wykonane zostało koszenie terenu, żeby w kolejnych latach ptaki i płazy miały łatwość w przemieszczaniu się. Liczne wizyty terenowe stały się także podstawą do zbierania informacji dotyczących składu gatunkowego ptaków, płazów, ssaków i owadów. Uzyskane dane pozwoliły nam stworzyć bazę danych. Równocześnie z pracami terenowymi realizowane były działania edukacyjne. Podczas licznych prelekcji w szkołach i wycieczek nasi odbiorcy zyskali wiedzę na temat konieczności ochrony przyrody.

Wyniki Quarry Life Award 2021-2022

https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid02yHFpk8cEDdFf3a6VCvFVDjpreLNr7pmwhLrJ6tKSR8f1YGshuahZVeV1dygsxMicl

Jak się okazało w listopadzie 2022 r., projekt okazał się najlepszy. Dało to mi ogrom satysfakcji oraz poczucie, że praca na rzecz przyrody może realnie wpłynąć na ochronę awifauny i płazów poprzez poprawę ich warunków siedliskowych.

Na koniec tego wydarzenia chciałbym zacytować WWF Polska:

Różnorodność biologiczna to wszystkie rodzaje życia, które można znaleźć na danym terenie – różnorodność populacji i gatunków zwierząt, roślin, grzybów, a nawet mikroorganizmów, takich jak bakterie, które tworzą nasz naturalny świat. Co więcej, to również różnorodność genów, które znajdziemy w organizmach żywych. Każdy z tych gatunków i organizmów żyje i współżyje ze sobą w ekosystemach, które również składają się na całość różnorodności biologicznej. 


BUDŻET OBYWATELSKI W SOSNOWCU – 2022 R.

https://obywatelski.sosnowiec.pl/aktualnosci/20221017/264/mamy_to.html#content

Jesienią 2022 roku odbyła się również kolejna edycja Sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłosiłem do niego projekt „Zaproś szpaka na robaka: ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki”. Możecie o nim przeczytać TUTAJ.

Projekt zdobył 166 głosów mieszkańców Sosnowca i zajął 1. miejsce.

Wygrana projektu #ZaprośSzpaka https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid0o24YVaZaCQhJkeZq46G1h69Fabrw3M9NNztdBuZQH5p1LChmDxjRsjdza3Dr4B3nl

Poza tymi trzema najważniejszymi wydarzeniami były także inne, które bardzo mnie motywowały. Jednym z nich była wystawa z okazji 120-lecia Sosnowca – „Sosnowiec Dawne Czasy” w Pałacu Schoena, gdzie byłem autorem zdjęć przyrodniczych. Byłem również uczestnikiem projektu na rzecz ochrony zapylaczy BeePath. A także zostałem Ambasadorem kierunku Ochrona Środowiska na Uniwersytecie Śląskim oraz konsultantem dendrologicznym w przedstawieniu Teatru Zagłębia: „Środula. Krajobraz Mausa„.


2. Interwencje przyrodnicze i społeczne.

W 2022 roku poza sukcesami przyrodniczymi musiałem zmierzyć się z licznymi interwencjami na rzecz ratowania przyrody!

W kwietniu zwrócili się do mnie mieszkańcy Niwki, prosząc o ratunek dla wiązu szypułkowego, którego Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa chciała wyciąć… pod 1 miejsce parkingowe! Pod topór miało pójść drzewo o obwodzie 306 cm. Na szczęście moja interwencja była skuteczna i drzewo może spokojnie rosnąć dalej.

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid0LTYVDWdamvLfSAaUjXTtSNudWGQk9MmKaBEdzsCgG4dT9B2ukpWLrQpUfFotvq4Tl


Przez cały rok walczyłem o ochronę terenów lęgowych czajek w Sosnowcu. W tym przypadku nie będę się rozpisywał, gdyż dokonałem szczegółowej analizy pod TYM LINKIEM. Serdecznie zapraszam do jego przeczytania.


W lipcu wziąłem udział w „proteście mieszkańców” dzielnicy Juliusz. Nieprzyjemne zapachy, a wręcz odory wytwarzane przez działalność spółki CTL Maczki-Bór spowodowały, że mieszkańcy Sosnowca zbuntowali się i zaprosili telewizje TVP3 Katowice o przyjrzenie się sprawie!

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid028vrXZ4TjoHJLtPjCfpe9SjfqcPU3sYqZrUMjnqGw88Q9vB6yEMh9nm8VpDbKyBBl


Pod koniec roku zająłem się także problemem wycinki drzew na wałach Białej Przemszy. Wody Polskie stwierdziły, że mogą robić co chcą bo takie jest prawo… Niestety przepisy, na które się powołują pozwalają im na dużą dowolność interpretacji. Ten problem opiszę jednak na początku 2023 roku. Natomiast sen z powiek spędza mi beznadziejność sytuacji związanej z budową Ezgotarium… Sosnowiec chce mieć Centrum Ekologiczne… które przyczyni się do śmierci wielu ptaków, które będą rozbijały się o szklane powierzchnie. Prowadząc coroczne Ptakoliczenie z Przyrodą dla Sosnowca jestem szczególnie wyczulony na ich los. Niestety zarówno Inwestor jak i Sosnowieckie Inwestycje wykazują się daleko posuniętą ignorancją… Na szczęście udało mi się zaangażować Fundację Szklane Pułapki i Gazetę Wyborczą więc nie składam jeszcze broni.

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid02NR1eUruFvEERTi9MyFjToQhrVDDdo18NErzPbhgFjAto7bLDEEu7Qgqc3dTZc4kBl

Teraz czas na kolejny blok tematyczny.


3. Najpopularniejsze publikacje na blogu.

Mój blog to okazja dzielenia się z Wami obszernymi artykułami na tematy przyrodnicze. Udało się utrzymać praktycznie stałą liczbę wyświetleń wpisów na blogu na poziomie niemal 32, 673 tysiąca! Co więcej blog odwiedziło 22 603 unikatowych odbiorców! Rekordową popularnością cieszył się wpis dotyczący raniuszka (wyświetlony 3 317 razy), tym samym zdetronizował sikorę lazurową. Co ciekawe, wpis o tej białej kuleczce z długim ogonem od początku utrzymuje się w top 10 każdego roku (10. miejsce w 2019 r., 6. miejsce w 2020 r., 3. miejsce w 2021 r.). Jak będzie w przyszłym roku? To zależy tylko od Was.

Nie da się ukryć, że treści dotyczące ptaków zdominowały także tę platformę. W top 10 artykułów znalazło się 8 wpisów dotyczących ptaków (sierpówkaraniuszekwybór budek lęgowychdudekokres lęgowy ptakówpustułka, czajka oraz żuraw) i 2 dotyczące konkursu Drzewo Roku (Fabrykant i Bursztynowa Dama).

Miesiącem z największą liczbą wyświetleń w 2022 roku był kwiecień.

W skali całego okresu (2018-2022), gdy rozwijam blog Przyroda dla Sosnowca, na podium znajdują się artykuły o:
– sierpówce (największy wzrost w kwietniu 2021 r.),
– raniuszku (największy wzrost w kwietniu 2021 r.), który zastąpił na tym miejscu Paradoks szczęścia (spadek na 4. miejsce)
dziku (największy wzrost w styczniu 2019 r.),


4. Wpisy na Facebooku.

Na wstępie tej części chciałbym Wam bardzo podziękować za wspólne tworzenie mojego fanpage-a. To dzięki Waszym zgłoszeniom, komentarzom i udostępnieniom mogę rozwijać swoją pasję. Przełożyło się to na piękne wyniki w statystykach rocznych.

Obserwujący stronę na Facebooku: 3561 (na dzień 31 grudnia 2022 r.), z czego kobiety stanowią 66%, a mężczyźni 34% odbiorców.

Strona została wyświetlona przez 193 107 osób i jest to spadek o 10,3% (rok temu: 215 340 osób). W ciągu roku przybyło jednak 593 fanów, za co ogromnie dziękuję!

Największym zainteresowaniem cieszyły się następujące wpisy:

1. #zajerzystaNiwka w praktyce! [wyświetlenia posta: 31 724, data: 26.10.2022 r., udostępnienia: 41]

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid02vt83chSFdvY3Xu4EfAG3aNqHUnpCBKGodMiPnA2DxvqhzXa17xTG1sjapksB2fgkl


2. ‼️💓Nareszcie są💓‼️ Figury zwierząt w końcu pojawiły się w Parku na Niwce. [wyświetlenia posta: 30 130, data: 12.04.2022 r., udostępnienia: 39]

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid02vt83chSFdvY3Xu4EfAG3aNqHUnpCBKGodMiPnA2DxvqhzXa17xTG1sjapksB2fgkl


3. Po pierwsze nie szkodzić‼ [wyświetlenia posta: 16 142, data: 25.05.2022 r., udostępnienia: 68]

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid02ivJxf9c3hfrPPEDaDKQbShdTKTxtF3CpQeiGtSK8LZTe3CdHkwfk1NneEKitd1SXl


4. Dzisiaj wszyscy opowiadają o pączkach [wyświetlenia posta: 15 640, data: 24.02.2022 r., udostępnienia: 26]

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/photos/a.677154559146464/1796247607237148/


5. Jerzykownik, który stanowi część projektu #ZajerzystaNiwka [wyświetlenia posta: 15 393, data: 22.12.2022 r., udostępnienia: 22]

Link do wpisu: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca/posts/pfbid02ZKmvT7qStkp6X86sgxwSaKp7w5VriCMN339J3RpmEh3YZFxz8jDTGsjZURDXz2Bel


Jak na razie niekwestionowanym liderem jest jednak post z ogłoszeniem startu akcji „Zaproś dudka do ogródka” (3 marca 2021 r.) wyświetlono 51 603 razy (54 676 unikatowych odbiorców) i udostępniono aż 179 razy!

Link do fanpage-u: https://www.facebook.com/PrzyrodaDlaSosnowca Bardzo dziękuję, że razem ze mną wchodzicie w 2023 rok!


5. Zdjęcia na Instagramie.

Instagramowa platforma jest dla mnie ogromnym wyzwaniem i ciągle raczkuje. Mimo to udało się dotrzeć z zamieszczonymi treściami do 9310 (wzrost o 77,2% w porównaniu do poprzedniego roku).

Przy czym największym zainteresowaniem cieszyła się grafika dotycząca recenzji książki pt. „PAX. Droga do domu” autorstwa Sary Pennypacker.

Na podstawie zestawienia Top9 mogę wywnioskować, że podobają się Wam 3 rodzaje publikowanych treści. A mianowicie: zdjęcia recenzji książek przyrodniczych (44,44%), zdjęcia z podróży po Polsce (33,33%) oraz treści o moich osiągnięciach przyrodniczych (22,22%).

Bardzo cieszy mnie fakt, że moje Instagramowe konto polubiło w minionym roku 72 nowych osób (średnia z dwóch lat to 75,5). Wizyty w profilu na Instagramie wyniosły 1250, czyli odnotowałem wzrost o 16,2%. Dlatego jeżeli chcecie pomóc mi rozwijać te platformę to proszę o zachęcanie Waszych znajomych do obserwowania i „serduszkowania” mojego profilu.

Odnośnik do strony: https://www.instagram.com/przyroda.dla.sosnowca/


6. Zainteresowanie filmami na YouTube.

Waszym ulubionym filmem jest ten z młodymi czajkami:

A z tegorocznych są to:

WYMIERANIE CZAJEK

oraz
JAK POMAGAĆ PTAKOM?

Odnośnik do strony: https://www.youtube.com/channel/UCkhLqHMmRH9IIisSyi16OnQ


To chyba na tyle w 2022 roku! Już niebawem nowe treści i nowe wyzwania. Bądźcie ze mną!

DZIĘKUJĘ za wsparcie !!!!

Przemysław Bartos


Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: