Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Jak powstaje gniazdo wiewiórki?

Ciepłe dni powodują, że wiele zwierząt intensywnie szykuje się do okresu rozrodczego. W przypadku naszego najpopularniejszego leśnego gryzonia czas ten przypada na przedwiośnie (z reguły marzec) i trwa do pierwszych miesięcy lata (nawet do lipca). W wyjątkowych sytuacjach ruja wiewiórki rudej (Sciurus vulgaris) rozpoczyna się już w styczniu.


Jednak, żeby wiewiórki rozpoczęły życie rodzinne, to muszą zbudować swoje bezpieczne gniazdo. Jeżeli korzystają ze specjalnych budek to muszą być zawieszone na wysokości minimum 3 m. Natomiast jeżeli buduje własne gniazdo to ulokowane jest na wysokości nawet 10-15 m. Często jest to konstrukcja o średnicy 30–40 cm.


Warto zaznaczyć, że wiewiórka czasami rozbudowuje ptasie gniazda np. srok, czy gawronów. Ten 20-25 cm gryzoń tworzy również mniejsze gniazda do magazynowania jedzenia oraz spania. W przypadku utraty pierwotnego gniazda wiewiórka wykorzystuje lokum zastępcze.

Wiewiórka najczęściej buduje gniazda na drzewach iglastych, które są trudnodostępne dla drapieżników i dokładnie zamaskowane. U mnie na wsi były to z reguły świerki.


A z czego powstaje takie gniazdo?

Wiewiórki poświęcają sporo czasu, aby gniazdo lęgowe miało masywna budowę i grube ścianki. W tym celu do powstania głównej konstrukcji znosi gałązki i patyki. Wnętrze wypełnione jest trawą, liśćmi, nasionami drzew, a wyściełane jest mchem, porostami i ptasimi piórami. Znalazłem również informacje o tym że potrafią zabierać skarpetki, jeżeli pranie wywieszone jest w ogrodach. Od arborystów słyszałem również, że obgryzają sznurki z wiązań elastycznych w koronach drzew. W końcu wszystko co zapewni izolację przed chłodem i deszczem jest godne uwagi.


W odróżnieniu do gniazd ptasich gniazdo wiewiórki posiada wejście od dołu. W dodatku prawie zawsze w gnieździe wiewiórki jest drugie wyjście, tzw. „ewakuacyjne”. Tak przygotowane gniazdo stanie się miejscem, gdzie urodzi się od 1 do 7 osesków (średnio 4 maluchy). Co ciekawe, samce nie pomagają w wychowaniu młodych. Dorosłe osobniki nie tworzą także monogamicznych par.

Jeżeli chcecie, żeby w Waszym parku lub ogrodzie zagościły wiewiórki to zachęcam do zawieszenia dla nich specjalnych budek. Ich opis znajdziecie w innym wpisie na moim blogu -> TUTAJ. W czasie surowych zim, zdarza się że jedną budkę lub gniazdo zajmuje więcej osobników, co ma na celu wzajemne ogrzewanie się i przetrwanie trudnego czasu.

Jedna z takich budek znajduje się w parku na Niwce w Sosnowcu. Było to możliwe dzięki realizacji mojego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jego opis znajdziecie -> TUTAJ. Co ciekawe o taką budkę bój toczyła wiewiórka oraz dzięcioł duży i kowalik. To właśnie jego dzieło widzicie na powyższych zdjęciach. Zamurował on wlot, aby nikt poza nim się nie dostał do wnętrza.

Gdy wokół brakuje bezpiecznego siedliska, wiewiórki szukają alternatyw…

Niecodzienne zachowania zwierząt często pokazują nam jaką krzywdę wyrządzamy przyrodzie. Wiewiórki tracąc swoje dziuple, szukają wszelkich możliwych alternatyw, aby utkać z porostów i mchu „gniazdo”. Wiewiórki potrafią stworzyć swoje gniazdo nawet przy oknie. Tak więc chrońmy to co cenne, bo gdy przestaniemy reagować zniknie wokół nas wszystko co najpiękniejsze i przede wszystkim bezbronne. Tym bardziej, że znamy przecież przykłady z naszego „podwórka”, gdzie wiewiórka stała się symbolem LEX Szyszko


🐿 Autorami zdjęć są: Benedykt Adamczyk, Mariusz Kryk, Rafał Zebciu i Wiesław Mazurkiewicz.


W innych moich wpisach dowiecie się jak powstaje gniazdo raniuszka oraz modraszki !

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: