Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Sadzenie drzew z Przyrodą dla Sosnowca – III edycja

Drodzy Przyjaciele Przyrody!

Trzecia edycja Sadzenia drzew z Przyrodą dla Sosnowca za mną! Wspólne sadzenie drzew odbyło się w dniu 29 kwietnia 2023 roku (sobota, od godz. 9:45 do godz. 13, teren Parku Wygoda).

Była to kontynuacja dwóch poprzednich akcji:
w roku 2021 (na Niwce w rejonie ul. Promiennej i Dybowskiego) oraz
w roku 2022 (w rejonie ulicy Zuzanny – dzielnica Środula.).


Na terenie naszego miasta jest bardzo wiele nieużytków, które możemy zmienić na piękne zagajniki złożone z naszych rodzimych gatunków drzew. Jednakże są też tereny, które stanowią zaczątki parków. Dlatego też postanowiłem zorganizować kolejną akcję, która jest symbolicznym działaniem zwracającym uwagę na problem ochrony przyrody. Zmiany w środowisku naturalnym są tak duże, że musimy podejmować realne działania, aby ratować lokalne ekosystemy.

Do nasadzeń sadzonek drzew został wybrany Park Wygoda. Zlokalizowany jest na granicy dzielnic: Niwka i Modrzejów, w rejonie ulic: Skromnej i Powstańców. Kluczowa była działka geodezyjna o numerze 2343, obręb 12. Tak więc każdy przyjaciel przyrody oraz miasta mógł włączyć się do akcji.

Do dyspozycji uczestników było 5000 sadzonek, czyli nieco więcej fanów niż liczy fanpage Przyroda dla Sosnowca. Ale możecie to zmienić 😉 dołączając do grona odbiorców. Dla mnie takie sadzenie ma zawsze wymiar symboliczny i staje się okazją do świętowania moich wieloletnich działań edukacyjnych na rzecz przyrody nie tylko w Sosnowcu.

Wśród dostępnych sadzonek dostarczonych przez firmę TAXUS ARBOR dominowały: buk pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, klon jawor, sosna zwyczajna, świerk pospolity i olcha czarna. Taki dobór drzew zapewnia ciągłość występowania rodzimych gatunków flory.

Poza tym, że wspólnie sadziliśmy drzewa, każdy z uczestników mógł zabrać sadzonki drzew i posadzić w swojej okolicy. Tym samym akcja nabrała wielowymiarowego charakteru. Wspólnie zmieniamy swoje otoczenie i przyczyniamy się do tego, aby zwiększała się bioróżnorodność.

Tego typu akcje cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród społeczności lokalnych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzięki wspólnemu sadzeniu drzew i krzewów wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa w zakresie ochrony przyrody. Co ciekawe, całkiem niedawno z grupą fanów Przyrody dla Sosnowca zakładałem łąki kwietne. Efekty naszych prac znajdziecie poniżej.

Jeżeli chcecie mieć nie tylko symboliczny, ale realny wpływ na to jak będzie wyglądał świat wokół nas to zachęcam do włączenia się do corocznych akcji „Sadzenia drzew z Przyrodą dla Sosnowca”. Praca z konkretnymi sadzonkami powoduje, że stajemy się odpowiedzialni za to co posadziliśmy. Tym bardziej, że każdego roku będziemy mogli oglądać jak zmieniają się rośliny. Za kilka lat możemy uzyskać piękny zagajnik, a za kilkadziesiąt lat ludzie będą cieszyli się z lasu, który razem stworzyli.

Zachęcam do obejrzenia efektów naszej wspólnej pracy. Nie tylko na relacji ze zdjęć. Zabierzcie rodzinę lub przyjaciół i przyjedźcie do Parku Wygoda. Tym bardziej, że po przeciwnej stronie, na Rybaczówce, trwają prace nad moim ostatnim wygranym projektem w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jak wyglądał projekt „Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki” dowiecie się klikając TUTAJ.


Przeczytaj również:

Ptak Roku 2022 oraz Wątki przyrodnicze w konkursie Eurowizji

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: