Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Ptak Roku 2022

W Wasze ręce oddałem moją nową inicjatywę: PTAK ROKU 2022 (Przyroda dla Sosnowca).

🐦Plebiscyt miał dwa etapy.

W pierwszym nominowaliście po jednym ptaku (mogliście wypełniać formularz kilkukrotnie i zgłaszać różne ptaki). Ze zgłoszonych propozycji do finału miało dostać się 10 gatunków ptaków i wtedy w wyniku ankiety mieliście zdecydować, o tym który z nich otrzyma zaszczytny tytuł. Jednak w wyniku wielokrotnego remisu, do finału trafiło 12 ptaków. Tym samym mieliśmy odpowiednik 12 miesięcy roku.


🐦I etap (NOMINACJE): 31 grudnia 2022 r. – 8 stycznia 2023 r.

Na tym etapie zgłosiliście 44 gatunki ptaków. O tym, które z nich dostały się do finału decydowała liczba powtarzalnych zgłoszeń. Najwięcej nominacji otrzymał wróbel. Natomiast 4 ptaki z dziewiątego miejsca dostały tyle samo głosów. Były to: dudek, jerzyk, sierpówka i sójka. Tym samym, aby nikogo nie eliminować, w finale znalazły się dodatkowe dwa miejsca. Kto wie, może w przyszłym roku stanie się to inspiracją do wydanie unikatowego kalendarza? Co o tym myślicie? Czekam na Wasze komentarze.

🐦II etap (FINAŁ): 9 stycznia 2023 r. – 20 stycznia 2023 r.

Przez niemal dwa tygodnie wybieraliście ptaka, który według Was najbardziej zasługiwał na wygraną. Moje założenie było takie, aby pokazać jak największą różnorodność ptaków występujących w Polsce. W końcu mamy z czego wybierać. Dane naukowe wskazują, że mamy ich aż 467 gatunków! Dlatego ciekaw byłem, który ptak będzie Waszym faworytem: kolorowy dudek, wymierająca czajka, dostojny żuraw, a może wędrująca gęgawa?


Osobiście bardzo ucieszyło mnie zainteresowanie lokalnych mediów. A były to:
1. Dziennik Zachodni z tytułem „Przyroda dla Sosnowca” z konkursem na najpopularniejszego ptaka roku 2022. Czytelnicy zagłosują w internetowym plebiscycie oraz
2. Sosnowiec Nasze Miasto z tytułem Plebiscyt na Ptaka Roku 2022. Przyroda dla Sosnowca organizuje konkurs, który ma zwiększyć wiedzę na temat ornitologii.

Co ciekawe, zostałem również zaproszony do TVP 3 Katowice i programu Pokój na poddaszu. To tam miałem przyjemność opowiedzieć, o tym jak ważna jest rola ptaków w naszym otoczeniu i przy okazji zaprosić na 4. edycję Zimowego Ptakoliczenia z Przyrodą dla Sosnowca.

A cały materiał znajdziecie na stronie programu POKÓJ NA PODDASZU (TVP3 Katowice). Wysłuchacie go klikając TUTAJ (Pokój na Poddaszu z dnia 11 stycznia 2023 r.). Wywiad przeprowadził ze mną Marcin Jałowy. Z wywiadu dowiecie się, kto był jego faworytem, na kogo jednak zagłosował, a jakiego ptaka mu zabrakło!

🐦Wyniki plebiscytu, zgodnie z założeniem, zostały przedstawione podczas Zimowego Ptakoliczenia z Przyrodą dla Sosnowca (22 stycznia 2023 r.), a następnie na fanpage’u Przyroda dla Sosnowca. A oto jak ostatecznie ukształtowały się Wasze głosy.

Jak widzicie, aż 5 ptaków zyskało poparcie powyżej 10%. Alfabetycznie były to: czajka, dudek, jerzyk, raniuszek i wróbel.

Mimo, że na początku najwięcej głosów zdobywała czajka, to ostatecznie musiała oddać swoje miejsce innym ptakom i ostatecznie zajęła 5. miejsce. Na czwartym miejscu znalazł się jerzyk, czyli nasz wiosenny łowca owadów. Sytuacja na podium była dosyć zmienna. Jednakże wróbel nie był w stanie dogonić dudka i raniuszka. Nasz znikający przyjaciel musiał zadowolić się 3. miejscem.

O laur PTAKA ROKU 2022 walczyły więc ostatecznie dwa ptaki: dudek i raniuszek.

Waszymi głosami wielkim zwycięzcą okazał się raniuszek. Zdobył on aż 15% wszystkich głosów. Drugi na podium był dudek, z równie dużym poparciem liczącym 14,4% głosów.

Poza niezwykłym i symbolicznym tytułem, obiecałem Wam, że wygrany ptak zostanie opisany na blogu. Sylwetka zwycięskiego ptaka została już opisana na łamach niniejszego bloga:
https://przyrodadlasosnowca.wordpress.com/2019/11/29/raniuszek-ruchliwa-pieknosc-z-dlugim-ogonem/
Postanowiłem więc, że niebawem przygotuję wpis pokazujący różnice pomiędzy raniuszkiem pospolitym, a raniuszkiem czarnobrewym.

PTAK ROKU 2022 – raniuszek (Aegithalos caudatus)

Z uwagi na to, że wiele zgłoszonych przez Was ptaków jest dziuplakami, to zachęcam też do obejrzenia filmu o budkach lęgowych:

Natomiast na niniejszym blogu znajdziecie wpisy, które mogą Was zainspirować do obserwacji ptaków zarówno zimą, jak i latem.

  1. Ptaki pól i łąk.
  2. Wiosenne Ptakoliczenie 2022
  3. Zaproś szpaka na robaka. Ścieżka przyrodnicza wokół Rybaczówki
  4. Wątki przyrodnicze w konkursie piosenki Eurowizji
Reklama

2 myśli na temat “Ptak Roku 2022

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: